Na rynku projektów architektonicznych znajdziemy szeroką ofertę projektów domów typowych. Możemy wybierać w oparciu o wiele kryteriów i niejednokrotnie projekty gotowe spełniają nasze indywidualne oczekiwania dotyczące wymarzonego domu. Chciałoby się powiedzieć, że lepiej być już nie może i wówczas pojawia się – ADAPTACJA.
Adaptacja oznacza – przystosowanie czegoś do innego użytku niż było przeznaczone…
Co więc z moim domem? Niby jak będzie użytkowany?
Wyjaśniamy, adaptacja w przypadku domu typowego jest niczym innym jak dostosowaniem posiadanego projektu do warunków panujących na konkretnej działce budowlanej w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, uwarunkowania glebowe, klimatyczne i potencjał wybranego projektu. Często warunki panujące na działce determinują konieczność wprowadzenia dodatkowych zmian w projekcie, np: zmiany ilości i usytuowania okien, zmianę miejsca garażu, zmianę kąta nachylenia dachu.
Kupując projekt gotowy bezwzględnie należy zwrócić uwagę na to czy w danym projekcie możliwe jest przeprowadzenie zmian zależnych od lokalizacji i koniecznych do przeprowadzenia.
Adaptacji projektu dokonuje wybrany przez nas architekt tzw architekt adaptujący, który musi posiadać odpowiednie uprawnienia projektowe i aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów. Praktyczna rada jest taka, by podczas wyboru takiego architekta kierować się lokalizacją inwestycji. O ile zakup dokumentacji geograficznie nie ma znaczenia, gdyż firmy kurierskie sprawnie działają na terenie całego kraju:-) o tyle korzystnie jest gdy architekta adaptującego mamy „na miejscu”. Osoba taka powinna orientować się w specyfice działania miejscowego Urzędu Gminy (najlepiej gdy jest zaznajomiona z odpowiednimi urzędnikami), powinna wiedzieć jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego, współpracować z miejscowymi branżowcami i przede wszystkim bez trudu i straty czasu docierać na konsultacje z inwestorem, gdyż ten etap budowy wymaga ścisłej współpracy na lini Inwestor – Architekt adaptujący. Bardzo często zdarza się, że architekt dokonujący adaptacji bierze czynny udział w procesie uzyskania pozwolenia na budowę i nie raz, łatwiej, taniej i szybciej jest powierzyć mu wszystkie czynności z tym związane.
Na rozpatrzenie wniosku o pozwolenie na budowę urzędnicy mają 65 dni, czas ten może skrócić dostarczenie kompletnego zestawu wymaganych dokumentów.
Dokumenty niezbędne w procesie adaptacji to:
- dokumentacja projektowa w 4 egz.,
- wypis i wyrys pobrane z Miejscowego Planu Zagospodarowania, względnie posiadana decyzja o Warunkach Zabudowy,
- przyłącza (warunki techniczne): wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektryczne,
- pobrana do celów projektowych aktualna mapa geodezyjna,
- ewentualnie dodatkowe dokumenty dot. gruntów, zaprzestania produkcji rolnej, leśnej i innej, operat wodny i inne, niezbędne postanowienia dot. działki.
Z chwilą dokonania adaptacji osobą odpowiedzialną za projekt typowy jest architekt adaptujący.
Na nim spoczywa obowiązek dopilnowania by wszystkie szczegóły techniczne projektu zostały dopracowane w taki sposób by budowany dom był bezpieczny i spełniał wszystkie normy.
Adaptacja składa się z dwóch części.
Część obowiązkowa zawiera:
- wymagane pozwolenia i uzgodnienia,
- mapę geodezyjną wraz z projektem zagospodarowania działki,
- dostosowanie projektu do potrzeb miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni,
- dostosowanie konstrukcyjne projektu,
- architekt adaptujący przejmuje funkcje projektanta budynku.
Część nieobowiązkowa zawiera zgody wystawione przez architekta-projektanta pozwalające na dokonanie zmian w projekcie tak by uwzględnić życzenia i pomysły przyszłych mieszkańców. Oczywiście jakość i rodzaj zmian możliwych do przeprowadzenia musi być w zgodzie z zasadami sztuki budowlanej i prawa budowlanego. Trzeba mieć świadomość, że nie każdy nawet najlepszy pomysł można wcielić w życie:-)
Kupując projekt domu na stronie www.projektyprestige.pl – zapytaj nas o kontakt do architekta, który może przeprowadzić adaptację projektu. Posiadamy umowy podpisane z wieloma biurami na terenie całego kraju.
W razie dodatkowych pytań z zakresu adaptacji projektu – prosimy o kontakt emailem.