Barcelona – wielka architektura Gaudiego i małe „perełki” architektury miejskiej.

8 listopada 2018

Barcelona jest chyba najbardziej znanym miastem Hiszpanii. Śmiem twierdzić, że dzieje się tak za sprawą ciepłego klimatu i wspaniałych budowli jakie pozostawił po sobie Antoni Gaudi:)

Antoni Gaudi był katalońskim architektem i inżynierem, który żył i tworzył w latach 1852 – 1926. Życie tego artysty związane było właśnie z Barceloną gdzie zarówno stawiał pierwsze kroki w pracy architekta jak też tworzył wiekopomne dzieła architektoniczne. W projektach Gaudi czerpał inspirację z neogotyku i z architektury mauretańskiej. Styl jego prac jest bardzo ozdobny pełen zawiłych form nawiązujących do świata przyrody i czerpiący z niej inspiracje. Obecnie Gaudi uchodzi za prekursora architektury biomorficznej w której zarówno forma architektoniczne budynku jak i jego wnętrze nawiązują do płynności jaką wykazuje podwodny świat.

Najważniejszymi dziełami Gaudiego są:

  • świątynia pokutna Sagrada Familia;
  • Casa Mila;
  • Casa Batllo;
  • Park Guell

Sagrada Familia jest monumentalną świątynią która sięga nieba, dosłownie:) Z zewnątrz jest pełna ozdobników i zawiłych deseni. Po stronie wschodniej nad wejściam głównym znajduje się scena bożego narodzenia, ta strona bazyliki jest pokryta bogatymi zdobieniami w których dominuje tematyka roślinna.

Wersja 2

Po stronie zachodniej nad wejściem i obok na ścianach znajdują się poszczególne stacje męki Pańskiej,  figury i elementy dekoracyjne na tej stronie są z grubo ciosanego kamienia, co nadaje im geometrycznego charakteru.

Wersja 2

Po wejściu do wnętrza odnosi się wrażenie, że filary nie mają końca i to co widzimy nad głową to nie sufit lecz korony drzew lasu deszczowego. Wrażenie to potęguje fakt, że kolumny nie są zakończone w sposób typowy, lecz rozdzielają się na mniejsze kolumienki tuż pod sufitem co do złudzenia przypomina gałęzie drzew.

Wersja 2

Po stronie wschodniej i zachodnie znajdują się witraże, przez które do wnętrza wpadają strumienie kolorowego światła Gra świateł we wnętrzu jest niesamowita i robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

Wersja 2Wersja 2

Wewnątrz nie ma figur i pomniejszych ołtarzy charakterystycznych dla Polskich kościołów. Jedynym odstępstwem jest figura Chrystusa zwieszona nad ołtarzem.

Casa Mila – to przepiękna kamienica w centrum miasta, pierwotnie zamieszkiwana była przez lokatorów aktualnie przeznaczona do zwiedzania. W architekturze kamienicy widać inspiracje światem przyrody za sprawą obłych i delikatnych kształtów zarówno od strony ulicy jak i na wewnętrznym dziedzińcu.

Wersja 2

Kolorystyka całości to kolory ziemi, dominują delikatne beże i brązy z zielonymi akcentami.

Wersja 2

Gaudi w swoich pracach nie poprzestawał na zadaniach typowych dla architekta, lecz projektował również wnętrze budynku w tym meble, klamki, uchwyty okienne czy wzór na posadzce. Największe wrażenie podczas zwiedzania Casa Mila robi dach na którym są 4 wieże o fantastycznych kształtach będące wylotami szybów wentylacyjnych. Wieże symbolizują 4 żywioły: powietrze, wodę, ziemię, ogień, a ich dachy i ściany pokrywają mozaiki. Z dachu rozciąga się widok na panoramę miasta.

Wersja 2

Casa Batllo – to kolejna kamienica autorstwa Gaudiego, która swoim wystrojem i stylistyką nawiązuje do podwodnego świata.

Wersja 2

Kolorystyka klatki schodowej i wewnętrznego dziedzińca nawiązuje do morskiej toni i przechodzi z jasnego błękitu (na dole) do ciemniejszych odcieni niebieskiego (na górze). Kształty drzwi, okien, kominka nawiązują do kształtów spotykanych w przyrodzie, a otwory wentylacyjne w pokojach zostały wykonane na kształt rybich skrzeli.

Wersja 2

Wersja 2

W wystroju w różnych miejscach i na różnych poziomach pojawiają się kolorowe mozaiki dodające uroku wnętrzu i tarasom.

Wersja 2

Na dach wychodzi się przez poddasze, którego sklepienie przypomina łuk żeber wieloryba. Dach również pokryty jest mozaiką, a widok na pobliskie ulice jest oszałamiający.

Wersja 2

Park Guell – to zlokalizowany w Barcelonie rozległy teren zielony, który Gaudi zaprojektował dla swego wieloletniego przyjaciela i mecenasa E. Guell’a.

Wersja 2

Na park składają się fantastyczne pawilony, sala kolumnowa, taras z obrzeżem przekształconym w ławę pokrytą mozaiką i system ścieżek, mostków i krętych schodów.

Wersja 2Wersja 2

Jak zwykle w przypadku projektów Gaudiego motywy i inspiracje roślinne są zasadniczym elementem estetyki i wspaniale wtapiają się w tło jakie stanowi wspaniała roślinność.

Wersja 2

Ściany budynków znajdujących się w parku zdobią kwitnące pnącza, a w koronach palm i innych drzew buszują papugi. Park jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów co zważywszy na jego nietuzinkowy charakter i urok jest zrozumiałe:)

Barcelona jest przepięknym miastem pełnym ciekawej architektury. Na barcelońskich ulicach przeplatają się style architektoniczne pochodzące z różnych epok. Dominują wyniosłe kamienice z pięknymi zdobieniami, wykuszami i kolorowymi tynkami.

Wersja 2

Wersja 2

Jest mnóstwo fontann, wodopojów dla ludzi i zwierząt, gazonów z roślinnością i pomników.

Wersja 2

Wersja 2

Wersja 2

Wersja 2

Wszystkie elementy są małymi dziełami sztuki i nadają miastu niepowtarzalny charakter. Bardzo ciekawymi obiektami są połączenia ławki z donicą (w której rośnie np. drzewko mandarynkowe) lub z latarnią uliczną:)

Wersja 2

Wersja 2

Wersja 2

Barcelona jest ogromną aglomeracją miejską w której każdy znajdzie atrakcje, które zaspokoją różne wymagania i gusta. Oprócz pięknej i ponadczasowej architektury Barcelona posiada wspaniałe plaże, ogromny ogród zoologiczny i oceanarium, które to atrakcje najbardziej ucieszą najmłodszych:)

 

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories