Bezpieczne Boże Narodzenie

17 grudnia 2019

Nadchodzące święta Bożego Narodzenie to czas odpoczynku i spotkań w gronie rodziny. Nim jednak do tego dojdzie jest to okres gorączkowych przygotowań i niecierpiących zwłoki prac domowych. Panie domu starają się by wszystko trafiło na swoje miejsca, żaden pyłek kurzu nie osiadł na meblach, a ilość pieczonych w tym czasie ciast i mięsiw przyprawia o zawrót głowy. Pośpiech i chęć wykonania wszystkiego w jak najkrótszym czasie jest częstą przyczyną problemów i niekiedy prowadzi do groźnych wypadków.

new-years-eve-1822979_1920

Bezpieczeństwo w domu.

Podczas świąt Bożego Narodzenia, jak donoszą statystyki najczęściej dochodzi do pożarów, które są skutkiem pospiechu i ogólnego roztargnienia spowodowanego nadmierną ilością obowiązków. Przygotowując świąteczne dania nie należy pozostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie czy też kuchence elektrycznej, nigdy też nie pozostawiamy bez nadzoru rozgrzanych urządzeń elektrycznych takich jak: opiekacze, tostery, piekarniki. Często też do groźnych zdarzeń dochodzi z powodu przeciążenia instalacji elektrycznej z powodu włączenia nadmiernej ilości odbiorników prądu. Również kominek wspaniale podkreślający i kreujący świąteczną atmosferę wymaga nadzoru i umiejętnej obsługi. Należy szczególną uwagę zwrócić na  małe dzieci i zwierzęta będące w pobliżu gdyż nagrzana powierzchnia kominka stanowi dla nich zagrożenie.

christmas-4524417_1920 fireplace-558985_1920

Bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu.

Wspaniała, zewnętrzna iluminacja domu i ogrodu to duma właściciela, a często również obiekt zazdrości sąsiadów :) Taka dekoracja wspaniale prezentuje się w śnieżnej scenerii i szczególnie efektowna jest po zmroku. Zwykła okolica nabiera nieznanego za dnia uroku i romantyzmu. Zwyczaj dekoracji domów podczas świąt Bożego Narodzenia jest bardzo miłą dla oka modą jaka przywędrowała zza oceanu. Swojskie krajobrazy na czas świat zmieniają się w bajkowe krainy pełne barw i światła. Podczas dekorowania domu z użyciem lampek wpinanych do sieci elektrycznej, zwłaszcza wykonywanej na zewnątrz trzeba szczególną uwagę zwrócić na aspekt bezpieczeństwa. Należy upewnić się czy dane ozdoby są dedykowane do użycie zewnętrznego, gdyż złe zastosowanie grozi wywołaniem zwarcia w instalacji elektrycznej lub nawet może doprowadzić do porażenia prądem. Szczególnie trzeba uważać na małe dzieci i zwierzęta, które mogą zainteresować się zwisającymi sznurami lampek lub wtyczkami. Rozwieszane pomiędzy drzewami lub krzewami „siatki” z oświetlenia mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla przelatujących ptaków i dzikich kotów. Należy stosować je z rozwagą i raczej „oplatać” nimi poszczególne drzewa/krzewy niż rozciągać pomiędzy nimi. Jeżeli jesteśmy zwolennikami sztucznych ogni to raczej unikamy używania ich w zamkniętych pomieszczeniach i zawsze nadzorujemy bawiące się nimi dzieci.

christmas-house-554728_1920new-years-eve-114011_1920

Choinka bezpieczna dla dzieci.

Do tego, że choinka powinna być zabezpieczona przed naszymi Milusińskimi raczej nie trzeba nikogo przekonywać :) Bardo dobrym pomysłem jest dekoracja choinki tak by na niższych gałązkach znalazły się ozdoby bezpieczne dla dziecka, które można obejrzeć przy użyciu małych rączek, a wyżej lampki a także szklane i inne, delikatne ozdoby. Choinkę należy ustawić w odpowiednim stojaku i najlepiej przymocować do stałych elementów np: meble czy karnisza. Drzewko choinkowe powinno też znajdować się w bezpiecznej odległości od kominów, pieców, grzejników i innych źródeł ciepła, a także w oddali od zasłon i firanek. Choinka czy to naturalna czy sztuczna powinna być traktowana jak materiał łatwopalny. Nie należy na choinkach zapalać świeczek i sztucznych ogni, najlepiej też wychodząc z domu wyłączać lampki choinkowe. Przed włączeniem lampek do kontaktu należy sprawdzić stan wtyczki i przewodów i oczywiście zabezpieczyć kontakt przed ingerencją dzieci.

christmas-decorations-1150006_1920 tree-decorations-2994876_1920

Organizacja świątecznego stołu.

Gorące potrawy stawiamy na środku stołu tak by uniknąć niebezpiecznych sytuacji z ich udziałem. Świece płonące otwartym ogniem umieszczamy w bezpiecznych świecznikach i na podstawkach z dala od krawędzi stołu, serwetek, sianka i jodłowych gałązek. Bardzo ciekawą alternatywą dla otwartego ognia na stole są wszelkiego rodzaju ozdoby led zasilane bateriami.

christmas-791110_1920candles-3965295_1920

Oczywiście dla dzieci ogromną atrakcją są znajdowane pod choinką prezenty, ale bezpieczeństwo i odpowiedni dobór zabawek to już tylko kwestia rodzicielskiego rozsądku :)

Statystyki pogotowia ratunkowego i straży pożarnej są nieubłagane i wskazują, że co roku w okresie świat Bożego Narodzenia zdarza się bardzo wiele wypadków z których większości można by uniknąć gdyby ich sprawcy i uczestnicy zachowali zdrowy rozsadek czego Nam wszystkim serdecznie życzymy.

Wesołych Świąt !!!

new-years-eve-3866844_1920 decorating-christmas-tree-2999722_1920 christmas-3015776_1920 cat-1106804_1920gift-1760869_1920 sparkler-3897468_1920

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories