Mieszkanie wśród zieleni, zwłaszcza w otoczeniu wiekowych i majestatycznych drzew jest niezwykle miłe i atrakcyjne. Drzewa podczas upału skutecznie obniżają temperaturę otoczenia pozwalając na chwilę wytchnienia podczas gorącego, letniego dnia zaś zimą osłabiają siłę wiatru uderzającego w budynek. Niemniej jednak nawet najpiękniejsze i najstarsze drzewa nie najlepiej wpływają na stan dachu naszego domu.
Mchy i porosty na dachu.
Towarzystwo dorodnych drzew, zwłaszcza w bezpośredniej bliskości domu powoduje, że na dachu pojawiają się płaty zieleni, których powodem jest zasiedlenie się mchów i porostów. Dachy obrośnięte roślinności w pierwszej kolejności tracą swoje walory estetyczne, a następnie użytkowe. Na obrastanie/porastanie mchem szczególnie wrażliwe są dachy pokryte dachówką ceramiczną i cementową bez dodatkowej polewy lub warstwy ochronnej, ale praktyka życia codziennego wskazuje na to, że żadne pokrycie dachowe nie jest całkiem odporne na kolonizację przez mchy i porosty. Można oczywiście doszukiwać się piękna i klimatu w omszonym dachu, ale nie zmienia to faktu, że mchy i porosty niszczą strukturę pokrycia dachowego tym samym uszkadzając go. Zielone plamy na dachu najwcześniej pojawią się tam gdzie dociera najmniejsza ilość światła (po stronie północnej i północno-zachodniej) jak też pod drzewami bogatymi w soki (lipy, klony).
Profilaktyka przed porastaniem dachu przez mchy i porosty.
Zastosowanie preparatów ochronnych skutecznie zabezpiecza lub ogranicza pojawianie się na dachu niechcianej roślinności. Na rynku znajduje się szeroki wybór preparatów ochronnych. Ważne jest by zastosować środek dedykowany danemu pokryciu dachowemu, zgodnie z instrukcją i wskazówkami producenta, bezpośrednio po położeniu dachu. Jeżeli wszystkie czynności wykonamy prawidłowo ładnym i nieporośniętym dachem będziemy cieszyć się przez wiele lat.
Do działań profilaktycznych odznaczających się dużą skutecznością należy również zamontowanie w kalenicy dachu specjalnych elementów miedzianych w postaci taśm lub drutów. Miedź w połączeniu z woda opadową tworzy szkodliwe dla mchów środowisko i dzięki temu zabezpiecza dach przed porastaniem. Podobną zasadę działania ma cynk, który na Zachodzie Europy pojawia się na dachach w postaci specjalnych rękawów polipropylenowych przeplatanych nitką z cynku, sposób ten nie jest jeszcze popularny w Polsce.
Obrona przed porastaniem dachu przez mchy i porosty.
Gdy okazuje się, że nasze starania i środki zaradcze nie dają rezultatu nie pozostaje nic innego jak usunięcie mchu z dachu. Gładkie pokrycia dachowe czyści się wodą pod wysokim ciśnieniem z użyciem detergentu, należy pamietać o tym by nie szorować gładniej dachówki gdyż to doprowadzi do jej zarysowania a tym samym utraty walorów ochronnych i wizualnych.
Pokrycia dachowe o nierównej powierzchni np.: dachówka cementowa podczas czyszczenia oprócz wody i detergentu wymagają użycia drucianej szczotki. Wszystkie prace związane z oczyszczaniem dachu są działaniami fizycznymi i nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać je we własnym zakresie. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie pracującej na dachu i z tego właśnie powodu doradzamy zaproszenie wyspecjalizowanej ekipy która w sposób bezpieczny i profesjonalny wykona niezbędne czynności.
Środki bioaktywne.
Jeżeli dach nie był nigdy, w żaden sposób zabezpieczony przed pojawieniem się niechcianej zieleni, to samo usunięcie mchów, porostów i pleśni zwykle nie wystarczy. Organizmy te potrafią przerosnąć pokrycie dachowe i po usunięciu ich i umyciu dachu w krótkim czasie pojawią się ponownie. Aby pozbyć się ich systemów korzeniowych należy użyć środków biobójczych, które są dostępne na rynku i co naszym zdaniem bezwzględnie powinna wykonań wyspecjalizowana ekipa.
Przy sprzyjających warunkach tj. dużej wilgotności i małej ilości światła mech i porosty skolonizują nawet najdroższe pokrycie dachowe, jest to proces naturalny i właściwie niepowstrzymany w sytuacji gdy nie zastosujemy odpowiednich zabezpieczeń.
Receptą na to by dach służył nam bezawaryjnie jest stała obserwacja, czyszczenie i konserwacja dachu. Najlepiej raz w roku, wiosną dokonywać oceny i przeprowadzać niezbędne działania zapobiegawcze. Jeżeli należycie zadbamy o dach to przez długie lata unikniemy kosztownych remontów i napraw i zastosowane pokrycie dachowe posłuży przez gwarantowane przez producenta 20-30 lat.