Dom „bez formalności”… Nasuwa się pytanie – Jaki to dom?

25 sierpnia 2022

Od 3 stycznia 2022 roku obowiązuje prawo pozwalające na budowę domu w uproszczonej procedurze. Każdy, kto dysponuje działką budowlaną może bez formalności wybudować dom o powierzchni do 70 m kw.

Dom w uproszczonej procedurze może zbudować każdy, warunkiem jest, że inwestycja zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne właściciela działki. Każdy, kto posiada tytuł prawny do działki budowlanej może wybudować dom w uproszczonej procedurze, a czynniki takie jak sytuacja rodzinna, majątkowa czy cywilna nie mają żadnego znaczenia.

 

W ramach tego prawa można wybudować 2 rodzaje domów: mieszkalny lub rekreacyjny.

Pod hasłem dom mieszkalny rozumiemy:

 •   jednorodzinny budynek mieszkalny,
 • dom przeznaczony na własne cele mieszkaniowych (brak możliwości przeznaczenia budynku na cele zarobkowe, przekształcenia go w warsztat lub siedzibę firmy),
 • dom posiadający najwyżej dwie kondygnacje,
 • dom w całości mieszczący się na działce lub działkach na których był projektowany.

Dom do celów rekreacyjnych to:

 • na każde 500 m kw. działki można zbudować tylko jeden dom!
 • budynek służący rekreacji indywidualnej,
 • budynek musi być parterowy,
 • rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie większa niż 6 m, a wysięg wsporników do 2 m.

 

 • Domy w uproszczonej procedurze są szeroko reklamowane i polecane przez opinię publiczną. Faktem jest, że formalności można zawrzeć online, a decyzję otrzymuje się w terminie 21 dni, ale w naszej ocenie są to jedyne plusy tego rozwiązania.

  W domu o powierzchni do 70 m kw., w najlepszym razie przy bardzo racjonalnym rozplanowaniu i układzie pomieszczeń można zyskać zaledwie 100 m kw. powierzchni użytkowej, co raczej nie zaspokoi potrzeb bytowych przeciętnej, 4 osobowej rodziny.

  Oczywiście są osoby, którym taka powierzchnia w zupełności wystarczy, ale zazwyczaj podejmując trud budowy własnego domu chcemy zyskać przestrzeń i komfort na codzień.

  Zastanowić się także należy nad tym czy projektując wymarzony dom staramy się wszystko zaplanować w taki sposób, by było nam wygodnie czy też kombinujemy by wszystkie, niezbędne pomieszczenia zmieściły się na ograniczonej powierzchni…

  Ponadto obszar oddziaływania całej inwestycji musi zamykać się na terenie własnej działki. W praktyce oznacza to, że w sytuacji kiedy musimy wykonać własną studnię oraz szczelny zbiornik na nieczystości ciekłe wymagane odległości pomiędzy tymi urządzeniami są duże i w znaczny sposób ograniczają możliwości zagospodarowania działki.

  Budowa domu o powierzchni do 70 m. kw. niewątpliwie znajdzie swoich zwolenników…

  Naszym zdaniem racjonalniej, wygodniej i bardziej ekonomicznie jest wybudować pełnowymiarowy dom, który posłuży nam na lata, spełni nasze oczekiwania i będzie odpowiedni w każdym momencie naszego życia, nie tylko wówczas, gdy jeszcze nie posiadamy dzieci :)

 

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories