Dom indywidualny czy dom wg. projektu typowego?

13 kwietnia 2018

Decyzja o budowie domu jest jednym z ważniejszych zdarzeń w życiu rodziny. Decydując się na ten krok trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań i sprecyzować potrzeby jakie ma zaspokoić wymarzone lokum, tak by każdy z jego mieszkańców w nowym miejscu czuł się komfortowo. Przed podjęciem tak ważnej decyzji trzeba również oszacować swoje możliwości finansowe, czasowe, organizacyjne, tak by budowa domu nie wpłynęła destrukcyjnie na życie najbliższych.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej działki na której docelowo zostanie wybudowany wymarzony dom.

Kolejnym krokiem jest decyzja jaki dom pojawi się na wybranej działce.

projekt-domu-kate-frontu2-1Projekt domu Hubert II

Gdy wymagania względem przyszłego domu zostaną sprecyzowane trzeba zdobyć projekt wymarzonego lokum. W tym momencie są dwie możliwości: zakup gotowego projektu domu lub wybór architekta, który wykona indywidualny projekt architektoniczny.

Co jest lepszą decyzją… to w głównej mierze zależy od potrzeb kupującego, jego możliwości finansowych i szeroko pojętych warunków działki.

Niewątpliwie ogromnym plusem zakupu domu typowego jest duży wybór projektów jakie są dostępne na rynku. Istnieje wiele pracowni architektonicznych, które za pośrednictwem swoich stron www oferują klientom właściwie nieograniczoną ilość projektów we wszelkich możliwych stylach architektonicznych, typach, wariantach i powierzchniach.

Dodatkowo architekci we współpracy z grafikami na różne sposoby uatrakcyjniają swoją ofertę projektową o dodatkowe wiaualizacje wnętrza, wirtualne spacery po domu, opracowanie projektów w wersji z lustrzanym odbiciem. Zabiegi te mają na celu pomóc klientowi w zapoznaniu się z topografią budynku i są łatwe do zrozumienia osobom które nie potrafią odczytywać rysunków technicznych lub nie posiadają wyobraźni przestrzennej. Taka demonstracja projektu architektonicznego ułatwia podjęcie decyzji i wybór projektu. Wizualizacja wyglądu domu z zewnątrz i wewnątrz jest cenną wskazówką dla kupującego, gdyż pozwala na zyskanie ogólnego wyobrażenia o gotowym budynku i pozwala na to by zaplanować sposób w jaki wkomponujemy budynek w działkę.

projekt domu henryk i - wizualizacjahenryk-w1gota-1

Wybór projektu gotowego zwykle jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż wykonanie projektu indywidualnego. Koszt projektu typowego w głównej mierze zależy od powierzchni domu. W Polsce najchętniej są kupowane projekty domów o powierzchni 120 – 150 m2, koszt zakupu projektu typowego w tym przedziale wielkości wacha się pomiędzy 2 000,00 zł – 3 500,00 zł, podczas gdy indywidualne projektowanie kosztuje 7 000,00 zł – 10 000,00 zł. Nawet przy założeniu, że projekt typowy wymaga adaptacji (koszt ok. 2 000,00 zł) to nadal zakup domu gotowego finansowo jest korzystniejszy.

Decydując się na projekt indywidualny nie ma możliwości by przed rozpoczęciem inwestycji obejrzeć budynek w „naturze”, co jest możliwe w przypadku domu typowego. Istnieją fora osób, które budują lub zbudowały dom i przy odrobinie starania można obejrzeć dokumentację fotograficzną z budowy i wymienić informacje na temat problemów z jakimi można zetknąć się podczas budowy domu wg określonego projektu. Fora takie, zrzeszające osoby zaangażowane w budowę są bezcennym źródłem informacji dla potencjalnych klientów/użytkowników budynku.

Dom wybudowany wg projektu typowego jest standardem, który nie jest „szyty na miarę” potrzeb konkretnej rodziny i z reguły wymaga dostosowania do tych potrzeb. Zwykle proces ten odbywa się na drodze adaptacji dzięki której ze standardowego, powtarzalnego projektu można uzyskać dom na miarę naszych oczekiwań, możliwości i potrzeb. Architekci/projektanci wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów i nie stwarzają problemów w przypadku wniosku o zgodę na zmiany w projekcie. W ten oto sposób w przystępnej cenie, każdy może zaprojektować idealne lokum dla swojej rodziny.

Projekt domu Wiktor - wizualizacja zewnętrznaProjekt domu Wiktor - wizualizacja wewnętrzna

Projekt domu Wiktor - wizualizacja zewnętrznaProjekt domu Wiktor - wizualizacja wewnętrzna

Bywają jednak sytuacje gdy zastosowanie gotowego projektu nie jest możliwe. Zwykle warunki panujące na działce są na tyle nietypowe, że nie można do niej dostosować projektu gotowego na drodze adaptacji. Wówczas jedyną drogą jest wspólna praca architekta i inwestora…

Podsumowując temat zakup gotowego projektu jest korzystniejszy z wielu względów i jedynym mankamentem wydaje się jego powtarzalności, gdyż nigdy nie mamy pewności, że na działce obok nie pojawi się identyczny dom:-)

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories