Dom podpiwniczony czy nie?

13 września 2018

Podejmując decyzję o budowie domu już na etapie planowania inwestycji trzeba rozstrzygnąć wiele kwestii technicznych, które mają realny wpływ na koszty budowy i późniejszą eksploatacje.

Jedną z kwestii wymagających rozstrzygnięcia jest decyzja dot. posiadania lub braku piwnicy.

Niegdyś piwnica była w każdym domu, było to związane z koniecznością przechowywania zapasów (np.: warzyw okopowych, beczek kiszonej kapusty, jabłek w skrzynkach) i opału na zimę. Latem w piwnicy panował przyjemny chłód, który z powodzeniem zastępował lodówkę. Aktualnie w lodówki wyposażone są  wszystkie gospodarstwa domowe, a kwestię przechowywania opału wyeliminowało pojawienie się pieców opalanych paliwami.

Aktualnie wśród projektów gotowych dostępnych na rynku zdecydowana większość jest pozbawiona podpiwniczenia. Zasadniczym powodem rezygnacji z posiadania piwnicy jest fakt, że jej budowa i późniejsza eksploatacja generuje znaczne koszty.

W niniejszym artykule postaramy się przedstawić plusy i minusy posiadania podziemnej kondygnacji.

Plusy posiadania piwnicy:

1 + piwnica pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej, którą można wykorzystać na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, do przechowywania żywności, jako składzik, miejsce w którym oddajemy się swojemu  hobby (siłownia, sala telewizyjna, warsztat majsterkowicza), miejsce do zabawy (pokój rekreacyjny, bawialnia dla najmłodszych).

2 + na wąskiej działce podziemną kondygnacją możemy zbliżyć się do granicy sąsiadów na dowolną odległość gdyż przepisy dot. usytuowania domu w określonej odległości do granicy sąsiedniej działki dotyczą jedynie części nadziemnych.

3 + obecność dużej piwnicy jest przydatna w przypadku powiększenia się rodziny, gdyż zmieniając funkcję pomieszczeń, po odpowiedniej adaptacji w stosunkowo prosty i mało kosztowny sposób uzyskamy dodatkową powierzchnię mieszkalną.

4 + w przypadku powierzchni zabudowy ograniczonej przepisami (np.: do 10 – 20% działki) uzyskanie potrzebnej powierzchni mieszkalnej generuje konieczność posiadania piwnicy lub dodatkowej kondygnacji nadziemnej.

5 + jeżeli na działce mamy dużą różnicę poziomów i wybudowanie domu wymusza wkomponowanie jego części np.: w skarpę.

garage interior; 3d illustration

61344306 - interior of a home, playroom for teens

Minusy posiadania piwnicy:

1 – wyższe koszty inwestycji, gdyż piwnica potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń przeciwwilgociowych, ścian odpowiedniej grubości (tak aby niwelowały napór gruntu) i odpowiedniej grubości stropu (aby udźwignął kolejne kondygnacje).

2 – wydłużony czas budowy który wymuszają przerwy technologiczne pomiędzy wylaniem stropu piwnicy i budową ścian na nim usytuowanych.

3 – kłopot z ziemią wybraną z wykopu piwnicznego, bardzo często na działce brakuje miejsca na to by składować dodatkowe ilości ziemi, a ich usunięcie stanowi wydatek.

4 – problem ze ściekami w przypadku gdy w piwnicy umieścimy np.: pralnię, gdyż na terenach pozbawionych kanalizacji nie ma możliwości by ścieki spływały grawitacyjnie do szamba gdyż nie zakopiemy go na wymaganą głębokość.

5 – dodatkowe koszty eksploatacyjne wynikające z konieczności ogrzania piwnicy.

6 – koszty wynikające z faktu, że wnętrze piwnicy trzeba wykończyć tak by spełniała przypisane jej funkcje.

7 – kłopoty z wodami gruntowymi, w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych często staje się niezbędne wykonanie dodatkowych drenaży tak by zapobiec przesączaniu się wody do wnętrza piwnicy.

8 – schody do piwnicy stanowią dodatkowy często dość wysoki koszt, którego poniesienie jest niestety konieczne jeżeli chcemy by piwnica spełniała określone funkcje.

Reasumując, ilość minusów dotyczących posiadania piwnicy przeważa nad ilością plusów, ale ostateczna decyzja zawsze należy do inwestora.

projekt-domu-hary-wizualizacja1projekt-domu-hary-wizualizacja1

Niekiedy bardziej opłacalne jest poniesienie dodatkowych kosztów budowy i eksploatacji na rzecz większej bądź bardzo ciekawie użytkowanej kondygnacji podziemnej.

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories