Jaki dom wybrać, drewniany czy murowany?

3 stycznia 2019

Zwykle podejmując decyzję o rozpoczęciu budowy własnego domu inwestor jest solennie przygotowany do planowanego przedsięwzięcia. Posiada niezbędne fundusze, lokalizacja jest wybrana, a potrzeby lokalowe ustalone i zaakceptowane przez domowników. Pozostaje jeden, fundamentalny problemem z jakim należy zmierzyć się i jest nim wybór technologii w której dom zostanie wybudowany.

Do wyboru mamy 2 możliwości – dom drewniany lub murowany, w obrębie tych kategorii są oczywiście różne warianty do wyboru, ale zasadniczo skupmy się ogólnym podziale.

art-1834853_1920

DOM MUROWANY

Aktualnie w Polsce jest to najbardziej popularny sposób budowy domu.

Wybór projektów gotowych w odniesieniu do domów murowanych jest bardzo duży, na rynku funkcjonuje wiele biur architektonicznych, które specjalizują się w przygotowaniu tego rodzaju projektów. Ceny zakupu gotowych projektów i adaptacji dzięki dużej konkurencji panującej na rynku nie są wygórowane. Architekci prześcigają się w próbach uatrakcyjnienia swojej oferty sprzedażowej i proponują różne udogodnienia w postaci „spacerów po wnętrzu” wizualizacji 3d co ułatwia dokonanie wyboru projektu, zwłaszcza osobom pozbawionym wyobraźni przestrzennej. Koszt budowy domu murowanego jest znacznie niższy niż koszt budowy domu drewnianego. W głównej mierze fakt ten wynika z większej dostępności materiałów budowlanych i wykończeniowych niezbędnych do postawienia domu murowanego. Również łatwiejsze i tańsze jest wyszukanie ekipy budowlanej i wykończeniowej, która specjalizuje się w wykonawstwie domów murowanych. Czas trwania budowy w przypadku domu murowanego zwykle rozkłada się na 2 lub 3 sezony ze względu na konieczność dokonywania przerw technologicznych i jest dłuższy od czasu niezbędnego na postawienie domu drewnianego, który zamyka się w jednym sezonie. Akustyka i termoizolacja budynku w przypadku architektury murowanej posiada lepsze parametry niż architektura drewniana. Możliwości dotyczące rozbudowy, przebudowy i nadbudowy w przypadku domów murowanych są większe i łatwiejsze w realizacji niż w przypadku domów drewnianych.

housebuilding-3370969_1920 construction-1599629_1920

DOM DREWNIANY

Droższy, mniej dostępny projektowo i materiałowo, o gorszych parametrach akustycznych i termicznych, a na dodatek niewielu umie go zbudować :)

Zdawałoby się, że domy budowane z drewna nie mają żadnych zalet, więc dlaczego są budowane? Może nie są specjalnie popularne, ale mają grono miłośników gotowych do poniesienia wszelkich kosztów i niedogodności po to by zamieszkać w ich wnętrzu. Powodem takiego samozaparcia jest przekonanie, że takie domy mają „duszę” i „swój klimat”. Są to oczywiście parametry bardzo indywidualne, niewymierne i trudne do uchwycenia, lecz naukowo został potwierdzony fakt prozdrowotnego wpływu drewna na życie człowieka. Panuje również przekonanie, że taki dom doskonale komponuje się w każdym krajobrazie i okolicy, co chyba nie do końca jest zgodne z prawdą gdyż mnogość wykończeń możliwych do zastosowania w przypadku architektury murowanej wielokrotnie przewyższa możliwości dot. domów drewnianych.  Dom drewniany może być budynkiem wielopokoleniowym i z powodzeniem funkcjonować przez długie lata pod warunkiem, że jest stale konserwowany i już na etapie budowy odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią.

old-house-436484_1920

Jaki dom wybrać to oczywiście rzecz gustu i posiadanych możliwości. Najlepiej jednak podczas podejmowania tak ważnych decyzji zakupowych nie ulegać modzie i pamiętać o tym, że dom budujemy sobie i powinien całkowicie spełniać nasze oczekiwania dotyczące komfortu życia i bezpieczeństwa użytkowania.

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
projekt
Filter by Categories
{ "homeurl": "https://projektyprestige.pl/", "resultstype": "vertical", "resultsposition": "hover", "itemscount": 4, "imagewidth": 70, "imageheight": 70, "resultitemheight": "70px", "showauthor": 0, "showdate": 0, "showdescription": 1, "charcount": 2, "noresultstext": "Brak wyników", "didyoumeantext": "Czy miałeś na myśli: ", "defaultImage": "https://projektyprestige.pl/wp-content/plugins/ajax-search-lite/img/default.jpg", "highlight": 0, "highlightwholewords": 0, "scrollToResults": 1, "resultareaclickable": 1, "defaultsearchtext": "Wpisz nazwę szukanego projektu", "autocomplete": { "enabled" : 0, "lang" : "pl" }, "triggerontype": 1, "triggeronclick": 1, "redirectonclick": 0, "trigger_on_facet_change": 0, "settingsimagepos": "right", "hresultanimation": "fx-none", "vresultanimation": "fx-none", "hresulthidedesc": "1", "prescontainerheight": "400px", "pshowsubtitle": "0", "pshowdesc": "1", "closeOnDocClick": 1, "iifNoImage": "description", "iiRows": 2, "iitemsWidth": 200, "iitemsHeight": 200, "iishowOverlay": 1, "iiblurOverlay": 1, "iihideContent": 1, "iianimation": "1", "analytics": 0, "analyticsString": "ajax_search-{asl_term}" }