Gabiony to lekkie, ażurowe konstrukcje wykonane z siatki metalowej wypełnione kamieniami.
Wszechstronność zastosowania gabionów decyduje o tym, że są wykorzystywane w wielu dziedzinach związanych z szeroko pojętym budownictwem.
Gabiony wykorzystujemy do:
- umacniania brzegów rzek i przęseł mostów;
- umacniania skarp i nasypów drogowych;
- utwardzania gruntu w tym podjazdów czasowo i na stałe;
- kształtowania terenów zielonych (pagórki, tarasy, schody);
- tworzenia elementów małej architektury takich jak: ogrodzenia, murki, ławki, donice, kwietniki, słupki, stoły.
Gabiony mają postać różnokształtnych, drucianych siatek, które docelowo zostają wypełnione kamieniami lub innymi materiałami.
W zależności od planowanego zastosowania możemy gabiony wypełnić:
- kamieniami polnymi;
- kamieniem łamanym;
- otoczakami;
- kostką;
- grubym żwirem;
- granitem;
- gnejsem;
- tłuczniem;
- bazaltem;
- szkłem i innymi, ozdobnymi materiałami.
-
Zastosowane materiały powinny charakteryzować się niską nasiąkliwością, być mrozoodporne, odporne na wietrzenie i porastanie, a także nie wpływać negatywnie na środowisko naturalne.
Najbardziej ekonomicznym materiałem są kamienie polne, które najczęściej stosowane są w przypadku prac inżynierskich i hydrotechnicznych.
W przypadku budownictwa jednorodzinnego gabiony najczęściej wykorzystywane są w dwóch przypadkach:
- w celu ogrodzenie parceli;
- podczas utwardzenia dojazdu lub podmokłej części działki.
Ogrodzenia gabionowe zostały szeroko omówione przez nas w artykule p.t. „Ogrodzenie wizytówką domu” i osoby zainteresowane odsyłamy do jego lektury :)
W tym artykule skupimy się na walcach gabinowych, które, są tanim i skutecznym rozwiązaniem w sytuacji gdy nadmiar wody utrudnia dojazd do działki lub część działki jest podmokła.
Walce gabionowe wykonywane są z siatek oraz drutów wiązałkowych.
Po zwinięciu siatki w kształt cylindra i związaniu krawędzi jeden koniec jest zamykany przez zagięcie i zwinięcie siatki. Po napełnieniu walca drugi koniec jest zamykany w ten sam sposób. Obydwa końce są dodatkowo zawiązywane drutem. Walce gabionowe umieszczane są we właściwym miejscu przy pomocy odpowiedniego sprzętu, lub układane jeden na drugim w celu utworzenia zwartej konstrukcji.
Stal użyta do wykonania walców gabionowych musi być odporna na zmienne warunki atmosferyczne i dlatego niezbędne jest jej dodatkowe zabezpieczenie np.: poprzez ocynkowanie ogniowe.
Wielką zaletą walców gabinowych jest fakt, że są one przepuszczalne dla wód gruntowych, co pozwala na swobodny odpływ nadmiaru wody z opadów atmosferycznych lub stopionego śniegu, a przy tym mają wysoka odporność mechaniczną. Forma walca sprawia, że kamienie nie zapadają się w podłożu skutecznie je utwardzając.
Walce gabinowe mogą być wykorzystywane zarówno czasowo jak i na stałe, gdyż konstrukcja/płaszczyzna utworzona z walców stanowi sztywną podstawę na którą można nawieść warstwę ziemi ogrodowej lub podkładu z tłucznia pod drogę dojazdową.