Jak zabezpieczyć dom przed zimowym chłodem?

17 października 2022

To pytanie ostatnimi czasy niewątpliwie zadaje sobie niejedna osoba…

Rozpoczęcie sezonu grzewczego dla wielu rodzin może być w tym roku dosyć bolesne…

Ceny energii, gazu, opału osiągnęły wysokie pułapy lub zakup opału zwyczajnie jest niemożliwy, a warunki atmosferyczne i temperatury na zewnątrz z każdym dniem są coraz niższe.

Naturalnie jest grono osób zapobiegliwych, które opał na sezon grzewczy 22/23 nabyły już w kwietniu, ale zdecydowana większość właścicieli domów nie miała tego szczęścia.

Jeżeli wymarzony dom jest jeszcze w sferze planów czy początkowej fazie budowy to warto zastanowić się nad problemem ogrzewania i w miarę możliwości zaprojektować i wdrożyć takie, które będzie najbardziej oszczędne i ekologiczne.

Które formy ogrzewania są najbardziej ekologiczne i wydajne?

Obecnie najbardziej ekologiczną formą ogrzewania budynków są pompy ciepła, zarówno gruntowe jak i powietrzne. System ten jest także najbardziej efektywny. Instalacja pompy ciepła jest kosztowna i stanowi dużą inwestycje, ale w dalszej perspektywie zwraca się, gdyż ponosimy niskie koszty związane z ogrzewaniem. Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na zaopatrzenie pompy ciepła w niemalże darmowa energię elektryczną jest montaż kolektorów słonecznych, co daje dodatkowe oszczędności na produkcji prądu elektrycznego.

Kolektory słoneczne także należą do bardzo efektywnych sposobów ogrzewania, nawet pomimo zmian w systemie rozliczania. Z roku na rok są coraz bardziej popularne, gminy stosują wiele zachęt w postaci dotacji i dopłat do zakupu i montażu kolektorów. Energia wytwarzana za pomocą słońca, to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzanie, a także zaopatrzenie w prąd budynku i jego najbliższego otoczenia. Małe kolektory są idealne do ogrzewania wody, duże zestawy – do ogrzania domu. W naszym klimacie ze względu na stosunkowo małą liczbę słonecznych dni ogrzewanie domu zimą, wyłącznie przy pomocą fotowoltaiki jest niestety mało prawdopodobne i w tym przypadku trzeba posiłkować się dodatkowymi źródłami ciepła.

Biomasa jest alternatywą dla spalinowych systemów grzewczych, które jak wynika ze statystyk dominują w naszym kraju. Aby spalanie w piecach stało się ekologiczne zamiast węgla i drewna stosuje się: pellet, brykiet słomiany, gaz drzewny lub biogaz.

Spalanie w/w produktów uważa się za zero emisyjne (emisja dwutlenku węgla przy spalaniu biomasy jest uważana za zerową), gdyż produkty te powstają z surowców naturalnych, które podczas wzrostu pochłonęły takie same ilości CO₂, jak te, które wyemitują podczas późniejszego spalania.

Zmiana systemu ogrzewania domu tuż przed sezonem grzewczym nie zawsze jest możliwa, a już na pewno nie jest łatwą i bez kosztową inwestycją. W sytuacji gdy ogrzewamy dom w sposób tradycyjny tj.  gazem, energią elektryczną lub opalamy węglem zostaje jedynie daleko posunięta oszczędności i racjonalne gospodarowanie ciepłem o czym pisaliśmy w artykule – 21.01.2022 pt: ”Oszczędności w domu”.

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories