Jesienne porządki w ogrodzie.

26 listopada 2019

Mogłoby się wydawać, że jesienią w ogrodzie nie ma już żadnej pracy, gdyż rośliny po okresie kwitnienia i owocowania, który wymagał ciągłej aktywności przechodzą w stan spoczynku przygotowujący do zimowej hibernacji. Nic bardziej mylnego, ponieważ właśnie jesienią należy wykonać wiele prac pielęgnacyjnych i zabezpieczających rośliny tak by wiosną bez przeszkód mogły wrócić do pełni życia.

Rośliny ozdobne i warzywniak.

Jesienią, na przełomie października i listopada sadzimy rośliny cebulowe. Zasada takich nasad jest prosta – zdążyć przed mrozem, tak by ziemia do której wkładamy cebulki roślin nie była zamarźnięta, co może doprowadzić do zamarźnięcia cebulki kwiatowej. Dobrze jest wówczas dosypać dobrej, ogrodniczej ziemi tak by uzupełnić ewentualne ubytki gruntu. Jesienią usuwamy też zwiędłe i  przekwitłe rośliny. Bardzo wiele spośród roślin kwitnących wytwarza jesienią nasiona, które po zebraniu i przechowaniu nadają się do samodzielnego wysiewu wiosną. Rośliny wieloletnie przed nadejściem pierwszych przymrozków należy obficie podlać, a delikatne egzemplarze zabezpieczyć włókniną lub gałęziami drzew iglastych. Jesienią przekopujemy i zasilamy grządki i rabaty tak by okres spoczynku roślin był jednocześnie okresem regeneracji gruntu. Najlepsze oczywiście są naturalne nawozy, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

fruit-3062683_1920 beet-4470670_1920 aster-3704588_1920

Drzewa i krzewy w naszym ogródku.

Jesienne zabezpieczenie drzew obejmuje zarówno prace zabezpieczające przed mrozem i śniegiem jak też przed zwierzętami. Zwierzęta takie jak sarny i zające obgryzają korę zwłaszcza młodych drzew owocowych. Aby temu zapobiec możemy otoczyć pnie drzew słomianymi matami, tekturowymi osłonami lub zastosować siatki wykonane z metalu bądź plastiku. Przed nadejściem zimy należy usunąć uschłe i spróchniałe gałęzie, które mogłyby załamać się pod ciężarem śniegu. Rozłożyste krzewy należy podwiązać sznurkiem po to by zalegający śnieg ich nie połamał. Korzenie drzew i krzewów znajdujące się na powierzchni dobrze jest zasypać dodatkową warstwą ziemi bądź kory lub przykryć gałęziami. Jesienne przycięcie drzew i krzewów dokonujemy wczesną jesienią gdy na gałęziach są jeszcze liście tak by uniknąć obcięcia zdrowych gałęzi. Jesień to także dobry okres do sadzenia większości drzew i krzewów, zarówno ozdobnych jak i owocowych.

barberry-3733393_1920 foliage-2828520_1920

Trawnik jesienią.

Na przełomie października i listopada kosimy trawnik po raz ostani przed nadejściem zimy. Tym razem postawiamy trawę odrobinę dłuższą  (ok 5 cm) gdyż nadmierne przycięcie może spowodować jej przemarzanie. Kolejnymi czynnościami przygotowującymi trawnik do zimy jest zgrabienie zalegających liści, usunięcie suchej i zmierzwionej murawy i ponowne obsianie pustych miejsc. Przed pierwszymi przymrozkami można też dokonać aeracji trawnika, co pozwoli na uzyskanie większych przyrostów wiosną. Jesień jest też dobrym momentem do tego by nawieść trawnik, w tym celu najlepiej zastosować naturalne nawozy.

autumn-165184_1280

Meble ogrodowe i narzędzia ogrodnicze.

Jesienią wszystkie sprzęty ogrodowe, które nie będą używane w najbliższym czasie należy oczyścić, w razie potrzeby zakonserwować i schować na przyszły sezon. Zmiany temperatury, deszcz czy śnieg mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd mebli ogrodowych lub wręcz je uszkodzić. Drewniane elementy ogrodzenia czy altanki dobrze jest jesienią zabezpieczyć przy użyciu lakierobejcy. Narzędzi ogrodnicze nie będą używane podczas zimowego spoczynku roślin, nie ma więc potrzeby aby na ten czas pozostawały w ogrodzie należy je oczyścić i schować aż do kolejnego sezonu ogrodniczego. Należycie użytkowane i przechowywane narzędzia i meble ogrodowe będą dobrze służyć przez długie lata.

garden-wood-559643_1920 garden-furniture-277418_1920

Jesień w ogrodzie ma różne oblicza i nie zawsze jest to feeria barw kwiatów, liści i owoców.

Jesień potrafi zaskoczyć słotą, przymrozkami czy przedwczesnym śniegiem, które to zdarzenia mogą niekorzystnie odbić się na roślinach w naszym ogrodzie. Dlatego też z niezbędnymi pracami w ogrodzie nie należy zwlekać do momentu aż słupek rtęcie spadnie poniżej zera. Należy pamiętać o tym, że w jakiej kondycji pozostawimy ogród jesienią w takiej zastaniemy go wiosną.

coffee-3025022_1920 orange-3712786_1920

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories