Kominek w domu i bezpieczeństwo jego użytkowania.

25 października 2019

Kominek w salonie dla wielu osób stanowi nieodłączny element wystroju domu i trudno jest wówczas wyobrazić sobie przytulne wnętrze bez kominka.

Niewątpliwie płonień kominka podczas wieczerzy wigilijnej umila atmosferę i podkreśla świąteczny nastrój, a blask ognia w szare, jesienne popołudnie budzi miłe skojarzenia i przyjemnie grzeje, ale aktualnie kominek to przede wszystkim element wystroju wnętrza.

fireplace-558985_1920

Lokalizacja kominka w salonie.

O tym w jaki sposób kominek będzie użytkowany w głównej mierze decyduje jego lokalizacja nad którą należy zastanowić się na etapie projektowania domu. Wczesne podjęcie decyzji związane jest z faktem, że lokalizacja kominka niesie ze sobą wymagania związane np.: ze wzmocnieniem stropu, lokalizacją urządzeń elektrycznych, mebli czy długością przewodu kominowego. Od lokalizacji kominka zależy też rola jaką odgrywa w domowej przestrzeni i czy będzie można skorzystać z jego uroków. Salon jest miejscem spotkań całej rodziny, jest też przestrzenią reprezentacyjną więc lokalizacja kominka w tym pomieszczeniu jest najbardziej wskazana, wręcz naturalna. Wybór rodzaju kominka zwykle jest  podyktowany względami estetycznymi, gdyż kominek stanowi ważny element wystroju wnętrza i odpowiednio dobrany stanowi łącznik pomiędzy różnymi strefami aktywności domowej.

living-room-4343696_1920

Estetyczne walory kominka.

Aktualnie nie względy użytkowe, lecz estetyczne w głównej mierze decydują o obecności, lokalizacji czy wykorzystaniu kominka, chociaż możliwość ogrzania salonu często jest bardzo przydatna w okresach przełomów pogodowych gdy centralne ogrzewanie nie jest uruchomione. Najciekawsze aranżacje wnętrza z wykorzystaniem kominka to mariaż nowoczesności z tradycją, gdzie kominek może być zarówno elementem nowoczesnym jak i tradycyjnym. Na rynku producenci i dostawczy oferują mnóstwo rodzajów kominków, także wybór jest ogromny i niczym nieograniczony. Oczywiście oprócz wspaniałego wyglądu kominek musi być bezpieczny i to jest kolejny punkt odniesienia podczas podejmowania decyzji zakupowych.

Aranżacja przestrzeni wokół kominka.

Miejsce jakie kominek zajmie w salonie jest bardzo ważne nie tylko w związku z konstrukcją czy długością przewodu kominowego, ale też w związku z organizacją przestrzeni tak by kominek np.: nie walczył o uwagę z ekranem telewizora czy kolidował z dostępem do okien czy drzwi. Aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem wymaga takiego ustawienia mebli aby zapewnić dostępność zarówno ekranu jak i paleniska kominka. Ze względów bezpieczeństwa odchodzi się od wykorzystywania otwartych kominków w przestrzeni mieszkalnej, tym bardziej, że na rynku dostępne są przeróżne wkłady kominkowe, które swoim charakterem i budową mogą doskonale podkreślić styl wnętrza. Wkład kominkowy musi być trwały, odporny na wysoką temperaturę  (również zmiany temperatury) i korozję. Do wykonania wkładów kominkowych najczęściej wykorzystuje się stal i żeliwo. Bardzo popularne są wkłady kominkowe tzw gilotyny w których unoszona do góry szyba daje możliwość obcowania z „żywym” ogniem przy maksimum bezpieczeństwa. Kominkiem ciekawym i bardzo chętnie wykorzystywanym w nowej architekturze jest dwustronny kominek narożny, który można usytuować na zbiegu dwóch, różnych pomieszczeń.

house-3950679_1920

Względy bezpieczeństwa podczas użytkowania kominka.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj kominka zdecydujemy się najważniejsze jest bezpieczeństwo domowników. Podczas decyzji o lokalizacji jak i podczas użytkowania kominka należy pamiętać o tym że:

  • podłoga przed kominkiem w pasie około 30 – 60 cm w zależności od rodzaju kominka musi być wykonania z niepalnego materiału (kamień, klinkier, gres) lub należy zastosować specjalne podkładki z blachy mosiężnej / miedzianej;
  • meble i inne przedmioty łatwopalne powinny znajdować się w odległości ok 80 cm od paleniska;
  • do palenia w kominku używamy jedynie materiałów (drewno, brykiet, pellet) dedykowanych do takiego zastosowania;
  • do rozpalania w kominku nie używamy łatwopalnych środków chemicznych, gdyż grozi to pożarem lub zatruciem;
  • podczas rozpalania należy otworzyć szyber i wlot powietrza regulujący prędkość spalania;
  • popielnik i wnętrze kominka należy sprawdzić i opróżnić przed rozpaleniem ognia;
  • przegląd wkładu kominkowego i całego komina wykonuje kominiarz co najmniej raz w roku;
  • nigdy nie zostawiamy płonącego kominka bez nadzoru.

Kominek jest bardzo cenionym elementem wystroju wnętrza i bardzo często znajduje się w czołówce listy potrzeb ustalanej podczas budowy domu. Prawidłowe wykonanie kominka wpływa na jego późniejsze użytkowanie i satysfakcję z tego płynącą. Bardzo ważne jest więc odpowiednie dobranie wkładu, staranność wykonania i aranżacja przestrzeni mieszkalnej w połączeniu z jej funkcjonalnością.

fireplace-2953381_1920

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories