Ogród… to MÓJ azyl czy też wycinek większej całości?

14 maja 2019

Przyzwyczailiśmy się do tego by definiować to co nas otacza w kategoriach przynależności. Wszystko jest moje, twoje lub czyjeś i sądzimy, że „u siebie” wszystko nam wolno, ale czy tak jest w istocie ?

Nikt nie żyje w pustej przestrzeni, w oderwaniu od rzeczywistości i innych, a przestrzenią na której współistniejemy należy dzielić się…

Otoczenie przyjazne domownikom i nie tylko…

Ogród jest zwykle naturalnym otoczeniem domu, miejscem w którym spędzamy dużo czasu wraz z rodziną i znajomymi. W ogrodzie, w jego nieformalnym i przyjemnym otoczeniu nawiązują się przyjaźnie i zacieśniają kontakty rodzinne. Chyba nikt nie próbuje podważać tezy, że ogród pełni wiele ważnych funkcji w życiu każdego człowieka i nie jest też dla nikogo sekretem, że przedłużające się spotkania w ogrodzie zwłaszcza w przypadku zwartej zabudowy stanowią dużą uciążliwość dla sąsiadów. Nocne spotkania, zwłaszcza te „zakrapiane” alkoholem są głośne, często obfitują w niecenzuralne wyrazy, dodatkowo pojawia się głośna muzyka. Nie są to warunki pozwalające dzieciom na spokojny sen, a osobom czynnym zawodowo na regenerację sił. Jeżeli takie sytuacje są incydentalne to zwykle sąsiedzi są wyrozumiali, lecz w przypadku gdy spotkania towarzyskie odbywają się w każdy weekend… to może nie starczyć cierpliwości. Cisza nocna obowiązuje wszystkich i to, że mieszkamy w swoim domu na swoim gruncie nie oznacza, że nas nie dotyczy.

waters-3366444_1920

Nasi bracia mniejsi to milusińscy czy zgryzota sąsiadów?

Przykłady dobrodziejstw płynących z hodowli pszczół można mnożyć w nieskończoność :)

Przyjemność jaka płynie z ich posiadania i późniejszych efektów pracy jest dla pszczelarza bezcenna, ale niestety pszczoły to także zagrożenie dla osób postronnych, które nieświadomie mogą stać się celem ich ataku. Jad pszczół jest bardzo silny i w przypadku osób uczulonych może być niebezpieczny dla życia i zdrowia. Hodowla pszczół w dużej bliskości człowieka jest bardzo trudna i pomimo mody na zakładanie pasiek na dachach wieżowców trzeba dobrze zastanowić się przed jej rozpoczęciem.

apiary-1866740_1920 bees-4003580_1920

Psy to bardzo towarzyskie i często hodowane zwierzęta, które swoją obecnością dają ludziom wiele radości.

Co do sąsiadów to różnie bywa z ich zadowoleniem, gdyż np.: ciągłe szczekanie, podkopywanie się pod ogrodzeniem, bieganie bez opieki po okolicy rzadko kiedy jest tolerowane przez osoby z najbliższego otoczenia. Za brak należytej opieki nad psem właściciel może nawet otrzymać mandat, nie wspominając o kosztach i konieczności naprawienia szkód wyrządzonych przez czworonoga.

berner-sennen-dog-4182345_1920

Kolejnym zwierzęciem które zamieszkuje nasze domy i bywa powodem waśni sąsiedzkich są koty.

Są to zwierzęta chyba najtrudniejsze do zatrzymania w obrębie posesji, gdyż ich instynkt drapieżnika nakazuje im ciągłą eksplorację terenu. Koty w ogrodach są uciążliwe z kilku powodów, a najważniejszym z nich jest zostawianie odchodów na upatrzonej grządce. Nie do końca wiadomo dlaczego koty wybierają sobie akurat ten, a nie inny fragment (najczęściej cudzego) ogrodu i uparcie wracają tam w wiadomym celu… Nie ma łagodnego sposobu na to by zniechęcić koty do takich wypraw, co powoduje złość właściciela grządki, zaś zastosowanie metod radykalnych np.: straszenie psem, polewanie wodą, spryskiwanie kota perfumami, powoduje protesty ze strony właściciela kota. Najskuteczniejsza metodą jest postawienie takiego ogrodzenia przez które kot nie będzie mógł się wydostać. Koty lubią polować, ich łupem padają ptaki, wiewiórki, żaby, jaszczurki, które są pożytecznymi stworzeniami potrzebnymi w ogrodzie i na co ze względów ekologicznych nie należy godzić się.

cat-727261_1920

Środki ochrony roślin, nawozy i inne preparaty stosowane w ogrodach.

Stosując różnego rodzaju nawozy czy środki ochrony roślin trzeba zadbać o zachowanie zasad bezpieczeństwa, stosować się do zaleceń na etykietach i starać się by stosowane preparaty nie trafiły na rośliny sąsiadów. Skoro sami podejmujemy ryzyko zastosowania tychże preparatów na swojej ziemi nie należy narażać innych zwłaszcza dzieci na ich wpływ. Zapachy mają to do siebie, że swobodnie rozchodzą się po najbliższej okolicy… Byłoby miło gdyby były przyjemne :) Jeżeli mamy nieszczelne szambo, którego zawartość „uperfumowała” najbliższe otoczenie to raczej nie należy oczekiwać aplauzu ze strony sąsiadów. Podobnie w przypadku zastosowania różnego rodzaju farb i impregnatów, których zapachy potrafią przez długie godziny zatruwać okolicę.

wooden-door-3652660_1920

Zabawy dzieci w ogrodzie.

Przebywanie na świeżym powietrzu jest dla dzieci wspaniałą okazją do tego by zużyć nadmiar energii, pooddychać świeżym powietrzem, odpocząć po wysiłku intelektualnym i przede wszystkim rozruszać mięśnie. Dzieci powinny jak najczęściej przebywać na powietrzu gdzie hartują się, nabierają tężyzny fizycznej, zażywają ruchu i odstresowują się po lekcjach i innym wysiłku intelektualnym. Ruch jest dzieciom bardzo potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Oczywiście aktywność na świeżym powietrzu powinna odbywać się pod nadzorem dorosłych w sposób bezpieczny dla wszystkich. Chyba największym problemem związanym z dziecięcą aktywnością są piłki i inne zabawki „przelatujące” ponad ogrodzeniem oraz różnego rodzaju okrzyki i dźwięki dobiegające z miejsca zabawy. O ile lekka, dmuchana piłka nie przysporzy kłopotów to uderzenie piłką do siatkówki może być bolesne (gdy np.: trafimy sąsiad) lub niszczycielskie w przypadku trafienia w rabatę z kwiatami.

spring-flowers-4158513_1920

Również ciągłe krzyki, nawoływania, a zwłaszcza doping dobiegające zza płota potrafią stanowić problem. Należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób bawią się nasze dzieci tak by ich relaks nie stał w sprzeczności z odpoczynkiem innych osób.

kids-1925249_1920boy-1209964_1920girl-996635_1920

Wydawałoby się, że zasady życia w lokalnej społeczności są takie oczywiste i właściwie nie wymagają dodatkowych instrukcji… Jednakże nasza codzienność wskazuje na to, że każdy postrzega je inaczej, co jest przyczyną częstych konfliktów i niesnasek sąsiedzkich. Każdy z nas ma inny poziom irytacji w związku z czym niektórzy bardzo łatwo wpadają w złość, a innym cierpliwości starcza na dłużej. Uniwersalną i chyba najlepszą radą jest nie sprawdzać na ile cierpliwy jest nasz sąsiad :)

coffee-break-1209642_1920 stay-in-the-garden-3394611_1920hammocks-413714_1920

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories