Ogród przyjazny dzieciom.

14 marca 2019

Naturalnym i najbliższym otoczeniem domu jest ogród. Najlepiej aby był to ogród przyjazny dzieciom.

Niezależnie od tego jakiej wielkości jest parcela to dom zazwyczaj stoi w otulinie ogrodu, który dla większości osób jest niezwykle ważnym miejscem. Czy sobie to uświadamiamy czy też nie, zieleń jako taka stanowi naturalne otoczenie człowieka w którym ludzie przez wieki funkcjonowali i które w dalszym ciągu wywiera dobroczynny wpływ na zdrowie i życie ludzkie.

Dobroczynny wpływ ogrodu.

W przypadku większości posiadaczy domów ogród jest niebywale ważnym miejscem w którym w okresie letnim toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Ogród to miejsce wspólnej zabawy, wypoczynku, czynnego relaksu czy wspólnego spożywania posiłków, dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na to czy jest to ogród przyjazny dzieciom. Przebywanie na łonie natury pozwala na dotlenienie organizmu i działa kojąco na zmysły. Sport i rekreacja na świeżym powietrzu pozwalają na rozruszanie zastanych podczas pracy mięśni, poprawiają przemianę materii i pozwalają na zachowanie zdrowia i szczupłej sylwetki. Ogród jest też doskonałym miejscem spotkań znajomych i sąsiadów gdzie w przyjemnej nieformalnej atmosferze można przyjemnie spędzić czas.

projekty prestige - ogród przyjazdy dzieciom

Ogród naturalne miejsce zabaw.

Najwięcej frajdy z posiadania ogrodu mają oczywiście dzieci :) Dla nich to miejsce szczególne, idealne do beztroskiej zabawy, wspaniałych wypraw czy zdobywania samodzielności. I właśnie ze względu na dzieci i ich beztroską zabawę należy zadbać o to by ogród był bezpieczny. Poniżej kilka wskazówek pozwalających na uczynienie z ogrodu miejsca przyjaznego domownikom.

projekty prestige - dziecko z psem w ogrodzie

Ogród lub cała posesja powinny być ogrodzone, a wjazdy/wejścia zabezpieczone bramami. Zabezpieczy to nasz teren przed wizytą bezpańskich psów, które mogą stanowić zagrożenie, ale przede wszystkim nie pozwoli na samowolne oddalenie się zwłaszcza małych dzieci, bo bezpieczeństwo beztroskiej zabawy = ogród przyjazny dzieciom.

Jeżeli nasz dom leży tuż obok ulicy dobrze jest odgrodzić się od niej nie tylko parkanem lecz także szpalerem drzewek lub krzewów, które zmniejszą ilość spalin i zasłonią nas przed wzrokiem ciekawskich.

projekty prestige - blog - sadzonki drzewek projekty prestige - sadzonka drzewa w ogrodzie

Praktycznym pomysłem jest podzielenie ogrodu na kilka stref pozwalających na swobodne rozwijanie różnych rodzajów aktywności w każdej z nich. Pozwoli to na uniknięcie np.: zadeptania grządek warzywnych, lub rozjechania rabat z kwiatami :) W strefie poświęconej dzieciom dobrze jest zamontować różne urządzenia dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Oczywiście należy zadbać o to by ogrodowy plac zabaw był wykonany w sposób prawidłowy z zastosowaniem bezpiecznych i najlepiej atestowanych materiałów. Urządzenia do zabawy powinny być przynajmniej częściowo zacienione tak by nadmiar słońca nie zaszkodził bawiącym się dzieciom. Ze strefy dziecięcej dobrze jest usunąć rośliny, które są kłujące, trujące lub w inny sposób mogłyby zagrozić zdrowiu i życiu dzieci.

stół w ogrodzie - projektyprestige.pl cebula w ogrodzie - grządki warzywnecherries-839864_1920

Ogród przyjazny zwierzętom.

Bardzo miłym i wpisującym się w eko trendy pomysłem jest zostawienie fragmentu ogrodu bez konkretnego przeznaczenia i ingerencji człowieka. Pozwala to na swobodne krzewienie się dzikiej roślinności i stanowi ostoję dla małych kręgowców i bezkręgowców niezbędnych do tego by ogród prawidłowo funkcjonował. Ptaki, które dzięki temu mogą zadomowić się w naszym otoczeniu swoim śpiewem umilą poranną kawę i wieczornego grilla. Pozwala to również na zaznajomienie dzieci z elementami rodzimej przyrody, uczy szacunku do niej i pozwala w sposób praktyczny pokazać jak ważne są związki człowieka z naturą. Im bardziej dzieci będą znały i rozumiały przyrodę tym większa jest szansa na to, że to będzie ogród przyjazny dzieciom.

ptaszek w ogrodzie przy domu motyl na kwiatku - projekty prestige blogladybirds-4001702_1920

Oświetlenie jako ważny element ogrodu.

Oświetlenie jest elementem który może bardzo uatrakcyjnić wygląd naszego ogrodu o zmierzchu i równocześnie zapewnić możliwość swobodnego poruszania się w ogrodzie po zmroku. Najwygodniejszą i bardzo bezpieczną formę stanowią różnego rodzaju lampki solarne ładujące się pod wpływem promieni słonecznych, które nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, a co za tym idzie eliminują możliwość przypadkowego porażenia prądem. Lampki takie są dostępne na rynku w wielu kształtach i rozmiarach. Przemyślane rozmieszczenie takich lampek doda ogrodowi tajemniczości i charakteru. Dodatkowo w ogrodzie można zastosować oświetlenie wyposażone w czujniki ruchu, które w razie potrzeby doświetli ogród, a przede wszystkim zadziała w przypadku pojawienia się nieproszonych gości. Należy pamiętać by takie oświetlenie było zamontowane na wysokości uniemożliwiającej ingerencję małych rączek :) gdyż najważniejsze jest by to był ogród przyjazny dzieciom.

kamienna figura - latarnia do ogrodulantern-3593273_1920

Ochrona przed owadami – bez chemii.

W walce z niechcianymi owadami takimi jak kleszcze, komary czy muchy, które to potrafią być wręcz niebezpieczne dla życia i zdrowia możemy zamiast trującej chemii zastosować znane i bardzo dekoracyjne rośliny. Pamiętajmy ogród przyjazny dzieciom to miejsce pozbawione uciążliwych i niebezpiecznych owadów. Wybór roślin przydatnych do tego celu jest bardzo duży i w zależności od indywidualnych upodobań i charakteru ogrodu każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejszą korzyścią z użycia roślin które w naturalny sposób przepłoszą uciążliwe insekty jest brak konieczności stosowania środków chemicznych, które mogą zaszkodzić dzieciom. Równocześnie bardzo ważnym i cennym wkładem tychże roślin jest uatrakcyjnienie naszego otoczenia i diety :)

stokrotki w ogrodzie domowym butterfly-3540287_1920

Meble bezpieczne dla wszystkich.

Meble do ogrodu, dostępne na rynku występują w wielu rodzajach. Zależnie od tego w jakim stylu mamy urządzony ogród możemy nabyć pasujące do niego meble lub alternatywnie meble ogrodowe wykonać samodzielnie. Bardzo popularne i wręcz modne są meble wykonywane z palet. W tym przypadku również należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowania , gdyż źle zabezpieczone drewno może być przyczyną urazów częstych zwłaszcza u dzieci. Bardzo istotne jest używanie tylko atestowanych farb i impregnatów tak by ich użycie nie stanowiło zagrożenia dla środowiska i domowników.

wejście do ogrodu blog projektyprestige.pl

Niezależnie o tego w jakim stylu, jakiej wielkości i przeznaczenia jest nasz ogród przy odrobinie zaangażowania i pracy ta dodatkowa przestrzeń może stać się naturalną częścią domu w której w okresie letnim spędzamy większość czasu i gdzie toczy się życie rodzinne.

Ogród dla większości osób jest miejscem magicznym w którym na prawdę można odpocząć i choć na chwilę odizolować się od pędzącego świata…

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories