Ogrodzenie wizytówką domu.

2 sierpnia 2019

Ogrodzenie jest ważnym elementem każdego domu, gdyż zapewnia bezpieczeństwo, zaznacza prywatną przestrzeń jak też w znaczący sposób wpływa na estetykę najbliższego otoczenia.

Wybierając rodzaj ogrodzenia należy zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników decydujących o tym, czy będzie ono należycie pełniło swoje funkcje. Oczywiście wybór sposobu ogrodzenia parceli jest bardzo indywidualny i zależy zarówno od możliwości finansowych jak i środowiskowych. Dobrze wykonane ogrodzenie będące wynikiem dogłębnej analizy otoczenia i potrzeb własnych warunkuje satysfakcję użytkowania. Należy przemyśleć i zaprojektować ogrodzenie w taki sposób by wszystkie jego elementy pasowały do siebie, były funkcjonalne, bezpieczne i trwałe.

sieve-436548_1920

Siatka ogrodzeniowa, metalowa to bardzo popularny i chyba najtańszy sposób na ogrodzenie parceli. Siatka ogrodzeniowa rozpięta na słupkach jest lekka, trwała i łatwa w konserwacji. Siatka może stanowić samodzielne ogrodzenie lub być podporą dla mat wiklinowych, bambusowych, wrzosowych. Siatka doskonale sprawdza się w roli tła dla żywopłotu i podpory dla roślin pnących. Do wyboru są 2 rodzaje siatek ogrodzeniowych plecionych – ocynkowana i powlekana (siatka ocynkowana jest dodatkowo pokryta tworzywem sztucznym PCW). Każdą z siatek można rozpiąć na dowolnych słupkach (betonowych, metalowych, drewnianych) warunkiem jest by słupek odznaczał się niezbędną nośnością, ogrodzenie z siatki generalnie nie wymaga fundamentu, fundament niezbędny jest w przypadku słupków. Ogrodzenia z siatki można dodatkowo wzmocnić i urozmaicić zastosowaniem podmurówki. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku posiadania zwierząt (zapobiega podkopywaniu się) jak też pozwala na ozdobienie np.: przodu posesji.

chainlink-690503_1920

Płoty drewniane to trwałe, ekologiczne i bardzo stylowe ogrodzenie. Niegdyś były jedynym sposobem ogrodzenia posesji, następnie zostały wyparte przez ogrodzenia z siatki, a aktualnie „wracają do łask” i coraz częściej pojawiają się nie tylko w wiejskiej scenerii tworząc bezpretensjonalne ogrodzenia. Płoty drewniane są ogrodzeniem stosunkowo prostym w samodzielnej realizacji, ekologicznym, tanim, nie ograniczają dostępu światła i w sposób stabilny i jednoznaczny wyznaczają granice działki. Na rynku jest bardzo wiele firm oferujących różne rodzaje sztachet drewnianych, które dzięki odpowiedniej impregnacji są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

person-916181_1920

Ogrodzenia panelowe są trwałe, solidne i nowoczesne. Niegdyś ze względu na solidność zabezpieczenia terenu zasadniczo były wykorzystywane w przemyśle, aktualnie „szturmem zdobywają” uznanie wśród właścicieli domów. Ogrodzenie tego typu składa się z paneli ogrodzeniowych montowanych do słupków przy pomocy obejmy, panele wzajemnie są połączone tzw spinką. Ogrodzenia tego typu odznaczają się szybkim i prosty montażem, a atrakcyjne wykończenie zapewniają prefabrykowane podmurówki betonowe. Ogrodzenia tego typu najczęściej służą do wyznaczenia granic obiektów sportowych, osiedli, przedsiębiorstw i od niedawna domów jednorodzinnych. Na rynku dostępne są panele ogrodzeniowe w różnej formie, kolorystyce i wysokości.

Ogrodzenia betonowe powstają z prefabrykatów betonowych o różnym wzornictwie i wysokości, które są montowane do słupków. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania można uzyskać bardzo szczelne, trudne do sforsowania i bezpieczne ogrodzenie. Betonowe elementy zwykle wymagają profesjonalnego montażu i transportu. Na rynku są dostępne panele betonowe w różnych wymiarach, kolorach i wzorach. Ogrodzenia tego typu odznaczają się odpornością na niskie temperatury i nie tracą na wyglądzie pod wpływem czynników klimatycznych.

fencing-3577122_1920

Ogrodzenia metalowe składają się z gotowych części wykonanych z kątowników, zamkniętych profili z zakończeniem w postaci grotów. Ogrodzenia takie można w dużym stopniu indywidualizować poprzez zastosowanie wybranych elementów ozdobnych, kolorystyki czy prefabrykatów betonowych. Ogrodzenia tego typu mogą być bardzo efektowne i doskonale wpisać się w okolicę. Ogrodzenia metalowe są odporne na złe warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

sparrow-188725_1920 iron-gate-1623303_1920

Wymienione ogrodzenia w obrębie swego rodzaju posiadają oczywiście różne podkategorie.

Dla wielbicieli nowoczesnej architektury producenci ogrodzeń również maja swoje propozycje.

 to nowoczesna i oryginalna propozycja służąca do ogradzania. Są to metalowe kosze wypełnione materiałami takimi jak: drewno, kamienie, szkło z recyklingu, które mogą w całości ogradzać posesję bądź stanowić tylko część jej ogrodzenia. Ogrodzenie tego rodzaju podkreśla nowatorski charakter domostwa i jego mieszkańców.

gabion-3235487_1920

Kamienne mury to w pewnym sensie powrót do przeszłości :) Do wybudowania takiego muru nadają się wszystkie rodzaje kamienia z tym, że nie wszystkie kamienie są jednakowo efektowne i trwałe. Zaleta takiego muru jest jego oryginalność i fakt, ze w zależności od zastosowanego budulca pasuje do każdego domu. Ponadto ogrodzenia takie są bezpieczne, solidne i trwałe, a w zależności od rodzaju użytego kamienia są też takie mury które są całkowicie  odporne na upływ czasu i nie wymagają konserwacji.

wall-3222868_1920

Wybór ogrodzenia to nie tylko kwestia upodobań, lecz przede wszystkim jego użyteczność.

Mieszkając przy ruchliwej ulicy potrzebna jest ochrona od kurzu i hałasu, którą to zapewnią ogrodzenia betonowe, zaś piękna działka na skraju lasu wymaga delikatnego współgrającego z otoczeniem płotu z drewna. Ogrodzenie zwykle pojawia się jako ostatni element inwestycji i stanowi swego typu klamrę spinająca całość.

Projekt domu Kuba I

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories