Oszczędności w domu.

21 stycznia 2022

Nowy Rok jak zwykle powitaliśmy w szampańskich humorach, co niestety jest mało adekwatne do ekonomicznych prognoz na najbliższe miesiące roku.

Nie jest sekretem, że ceny gazu i energii elektrycznej, które i tak nie należały do najtańszych wzrosną jeszcze bardziej, a wraz z nimi rachunki za oświetlenie i ogrzewanie…

Oświetlenie i ogrzanie domu dla jego mieszkańców jest priorytetem zwłaszcza podczas zimnych miesięcy w roku, gdy temperatura jest niska, a ilość światła dziennego ograniczona. W przypadku dużej rodziny czy też posiadania dużego domu zazwyczaj ciężko jest oszczędzić na rachunkach, co nie oznacza, że nie należy szukać sposobów na ich obniżenie :)

Jak w domu oszczędzać energię elektryczną?

Pierwszym i chyba najczęściej stosowanym sposobem jest zakup żarówek i sprzętów energooszczędnych, które dzięki zaawansowanej technologii charakteryzują się mniejszym zużyciem prądu elektrycznego w cyklu pracy niż tradycyjne sprzęty. Kolejnym krokiem przynoszącym realne oszczędności jest podpisanie odpowiedniej umowy z dostawcą energii elektrycznej. Większość dostawców w swojej ofercie posiada różne pakiety cenowe, które z powodzeniem można dopasować do cyklu życia rodziny, jej codziennej aktywności i tym samym zaoszczędzić na koszcie zużytej energii.

W miarę możliwości prace domowe należy wykonywać przy dziennym oświetleniu i zmniejszyć lub przeorganizować oświetlenie otoczenia domu np.: poprzez zastąpienie tradycyjnego oświetlenia systemem LED lub solarnym.

Aby bardziej wykorzystać światło dzienne można przemeblować pokój służący do pracy tak by biurko znalazło się pod oknem, co pozwoli na ograniczenie włączania lamp. Nocne oświetlenie wnętrza domu, wyzwalane ruchem wg. badań najczęściej włączane jest przez domowe czworonogi :) Spróbuj ograniczyć swobodne przemieszczanie się zwierząt po całym domu w porze nocnej, tak by nie uruchamiały „czujek”.

Fachowcy doradzający w kwestii domowych oszczędności podkreślają, że wyłączanie światła w momencie wyjścia z pustego pomieszczenia jest kwestią kluczową. Wyjątkiem są żarówki energooszczędne wymagające „rozpalenia się”, te żarówki powinniśmy wyłączać, gdy pomieszczenie opuszczamy na dłużej niż 5 min.

Zużycie prądu generują również wszelkiego rodzaju listwy, zasilacze, ładowarki i monitory pozostawione w gniazdkach elektrycznych lub przełączone na tryb czuwania. Dzienne zużycie prądu przez te urządzenie jest niewielkie, ale w skali roku pomnożone przez ilość  podłączonych urządzeń może okazać się kosztowne.

 

Jak w domu ograniczyć zużycie gazu?

Najprostszym i gotowym rozwiązaniem jest nieprzegrzewanie pomieszczeń… Optymalna temperatura wewnątrz domu powinna wahać się między 18 st. C. w nocy i 22 st. C. w dzień. Z doświadczenia wiemy, że istnieje tendencja do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach, co niestety generuje dodatkowe koszty.

Pomieszczenia wietrz krótko, ale intensywnie po uprzednim zakręceniu grzejników znajdujących się w okolicach okna. Wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych zwłaszcza zimą jest niezwykle istotne. Prawidłowe wietrzenie pozwala na szybką wymianę powietrza zastanego wewnątrz domu na świeże z zewnątrz. Szerokie, ale krótkotrwałe otwarcie okna jest zdecydowanie efektywniejsze niż jego uchylenie nawet na dłuższy czas.

Kolejnym sposobem na obniżenie zużycia gazu stosowanego do ogrzewania jest zaniechanie suszenia prania na grzejnikach i ich odsłonięcie, gdy są ukryte za kotarami, meblami czy innymi sprzętami.

Poszukiwanie ofert tańszego gazu także realnie obniży jego koszt i zwykle nie wiąże się z dodatkowymi nakładami pieniężnymi, co koniecznej jest w przypadku wymiany okien, docieplenia budynku czy wymiany pieca na gazowy…

Jak widać jest kilka sposobów na to by realnie obniżyć ilość zużywanej energii elektrycznej i gazu, co korzystnie wpłynie zarówno na „kieszenie”  właścicieli domów jak i środowisko naturalne.

Oczywiście każda zmiana wymaga czasu i nie od razu uda się wprowadzić wszystko w życie, ale przecież od czegoś trzeba zacząć, a w dobie galopujących cen poszukiwanie oszczędności stało się wręcz konieczne.

Osobom, które dopiero noszą się z zamiarem budowy domu radzimy już na etapie projektowania poszukiwać nowoczesnych i proekologicznych  rozwiązań, które podczas budowy są kosztowne, ale w dalszej perspektywie pozwalają cieszyć się niskimi rachunkami.

 

Projekt domu Kate IProjekt domu Kate I wymiary

 

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories