Poddasze użytkowe czy nieużytkowe ?? Oto jest pytanie…

13 lipca 2020

Bardzo ważne pytanie, które z punktu widzenia konstruktora powinno paść na etapie projektowania przez architekta, gdyż od decyzji dotyczącej użytkowania czy też nie poddasza konstrukcyjnie zależy bardzo wiele.

planning-3536753_1920

Czym jest poddasze?

To nic innego jak przestrzeń pomiędzy dachem a najwyższym stropem, której wysokość zależy od zaplanowanego przeznaczenia tej powierzchni, a wpływa na nią konstrukcja więźby dachowej i ścianki kolankowej.

Najprostsza typologia mówi o tym, że poddasze nieużytkowe to takie na którym nie mieszkają ludzie w związku z czym może być niskie, nie musi być ocieplone ani doświetlone. Poddasze użytkowe zaś to całkowite jego przeciwieństwo, gdyż jest to miejsce przygotowane do przebywania ludzi w związku z czym podlega wielu regulacjom dot. wysokości, oświetlenie, ocieplenia.

Która opcja jest bardziej korzystna i potrzebna każdy Inwestor zakupujący projekt domu musi rozstrzygnąć sam w zależności od swoich potrzeb i oczekiwać.

Zasadnicze różnice w posiadaniu domu z poddaszem użytkowym i nieużytkowym przedstawimy w dalszej części artykułu.

  1. Powierzchnia użytkowa.

Poddasze użytkowe wlicza się w powierzchnię użytkową domu i podnosi kwotę płaconych podatków. Pozwala na zgodne z indywidualnym zapotrzebowaniem zagospodarowanie uzyskanej w ten sposób powierzchni i często rozwiązuje problemy związane z umiejscowieniem pomieszczeń pomocniczych takich jak pralnia, garderoba czy pracownia artystyczna. Poddasze nieużytkowe może natomiast służyć jako składzik na niepotrzebne rzeczy, miejsce w którym przechowujemy sprzęt narciarski lub wędkarski.

2. Konstrukcja.

Planując poddasze użytkowe trzeba zaprojektować solidny i wytrzymały strop i wygodne schody co wiąże się z większymi nakładami finansowymi na etapie budowy domu. Poddasze nieużytkowe nie wymaga tak solidnej konstrukcji i do komunikacji wystarczy klapa w suficie i wysuwane schody :) Oczywiście jeżeli na poddaszu nieużytkowym planujemy przechowywać jakieś nieużywane rzeczy należy dopytać konstruktora o obciążenie przyjęte na 1 m2 i mieć świadomość, że na to obciążenie składa się również ciężar izolacji i desek na zabudowę.

3. Normy techniczne dotyczące obecności ludzi na poddaszu.

W przypadku poddasza użytkowego należy je odpowiednio ocieplić, doświetlić, zapewnić ogrzewanie, wentylację i energię elektryczną. Wszystkie te zbiegi pociągają za sobą określone koszty na które należy być przygotowanym, podczas gdy w przypadku poddasza nieużytkowego jedynym, koniecznym działaniem staje się ocieplenie stropu. Oczywiście pokoje zaprojektowane na poddaszu użytkowym muszą posiadać odpowiednią wysokość, co nie jest konieczne w przypadku braku użytkowania. Kolejnym, ważnym wymogiem bezpieczeństwa na poddaszu użytkowym jest zabezpieczenie przed ogniem i dlatego pomieszczenia poddasza użytkowego muszą być odseparowane od palnej części konstrukcji dachu przegrodami odpornymi na ogień. Tych działań w przypadku nieużytkowanego strychu nie podejmujemy.

homes-for-sale-326991_1920attic-112266_1920

Wyciągnięcie wniosków i podjęcie decyzji jak zawsze zależne jest od potrzeb Inwestora i jego rodziny.

Zakładając jednak, że dom zazwyczaj buduje się tylko raz w życiu może celowe byłoby podjęcie dodatkowego wysiłku i kosztu na to by uzyskać większą przestrzeń?

W mojej opinii największym atutem poddasza użytkowego jest właśnie dodatkowy metraż i możliwość ciekawej aranżacji wnętrza, czego przy poddaszu nieużytkowym raczej nie osiągniemy:)

w8g4-1200x745 xkornelia-in4-1200x745.jpg.pagespeed.ic.bnmSxtm9Hd

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories