Rekuperacja w domu jednorodzinnym… to konieczność czy ekstrawagancja ;)

24 czerwca 2021

Czy rekuperacja jest mi w ogóle potrzebna?

Co zyskam dzięki rekuperacji?

Takie właśnie pytania i dylematy pojawiają się podczas budowy domu :) O ile klimatyzacja z powodzeniem i wręcz rewolucyjnie wdarła się „na salony” to rekuperacja chyba nie jest jeszcze zbyt popularna.

A szkoda, bo korzystanie z rekuperacji niesie ze sobą szereg zastosowań korzystnych dla zdrowia i jest niezwykle istotna z punktu widzenia komfortu cieplnego zarówno latem jak i zimą.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej podczas której dodatkowo następuje odzysk ciepła, co jest dużym atrybutem tego systemu. Rekuperacja opiera się na stałym dopływie świeżego powietrza, które jest zasysane z zewnątrz, a następnie jest ogrzewane w krzyżowym wymienniku ciepła, gdzie odzyskuje się energię cieplną z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Z rekuperacji można korzystać przez cały rok, przy czym w lecie następuje odzysk chłodu z powietrza.

Niezależnie od pory roku, rekuperacja sprawia, że do budynku trafia przyjemnie świeże, wilgotne i dotlenione powietrze, które dodatkowo w zależności od potrzeby jest podgrzane lub ochłodzone. Ten rodzaj wentylacji jest bardzo wszechstronny.

Zalety rekuperacji.

Rekuperacja działa niemal bezgłośnie. Zapewniając stały dopływ świeżego powietrza ma duży wpływ na ludzkie życie i zdrowie, a także znacząco podnosi poziom komfortu cieplnego mieszkańców. Rekuperacja jest niezwykle ekonomicznym sposobem ogrzewania (zimą) i chłodzenia (latem) budynków, gdyż zużycie energii potrzebnej do zasilenia urządzeń jest relatywnie niskie. Stosowanie odpowiednich filtrów dodatkowo podnosi komfort użytkowania i sprawia, że powietrze docierające do wnętrza jest pozbawione szkodliwych zanieczyszczeń i drażniących alergenów.

Rekuperacja jest niezbędnym elementem budynków energooszczędnych i pasywnych.

Jej zalety prozdrowotne są też coraz częściej doceniane przez inwestorów, a energooszczędność i ekologiczne gospodarowanie czystością powietrza i zużyciem energii cieplnej jest dodatkowym atutem.

Rekuperacja jest też kompatybilna z innymi, ekologicznymi systemami stosowanymi w nowoczesnym budownictwie jak np.: fotowoltaiką, która może stanowić źródło prądu do zasilenia wentylacji mechanicznej w procesie odzysku ciepła.

Niewątpliwe zalety prozdrowotne rekuperacji są coraz bardziej propagowane przez użytkowników i ilość osób decydujących się na zastosowanie rekuperacji w swoim domu, pomimo pewnej ostrożności z roku na rok rośnie. Dużą zachętą do stosowania wentylacji w formie rekuperacji są też energooszczędność i ekologiczne gospodarowanie czystością powietrza, co dla osób odpowiedzialnych i świadomych ekologicznie jest dużym plusem :)

 

 

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories