Remont domu zimą…co trzeba wiedzieć o takim przedsięwzięciu.

16 lutego 2021

Zima, to taka pora roku podczas której raczej nie planuje się dużych remontów.

Niektóre prace remontowe są wręcz niemożliwe lub zancznie utrudnione i na to, decydując się na remont przede wszystkim należy zwrócić uwagę.

Jaki jest plus zimowego remontu? Taki, że wiosną, gdy sezon „ogródkowo-grillowy rozpoczyna się mamy już prace remontowe za sobą i nie tracimy na nie czasu, energii i pięknej pogody :) No i zimą łatwiej, a często nawet taniej postarać się o dobrą ekipę remontową.

woman-2759503_1920

Oczywiście nie wszystkie prace remontowe są możliwe do wykonania zimą i raczej odradzamy wymianę okien, remont dachu czy wykonanie elewacji zewnętrznej.

Do prac remontowych, które z powodzeniem można wykonać niezależnie od pory roku i panującej aury należą: wymiana podłóg np.: układanie paneli, malowanie i tapetowanie ścian, wymiana instalacji innych niż grzewcze, docieplenie poddasza, zmiana płytek w łazienkach czy też wymiana mebli.

electrician-2755683_1920

Do największych problemów podczas zimowego remontu należy zaliczyć kłopoty ze schnięciem (ścian po odmalowaniu, tapety po naklejeniu czy też płytek/glazury po aplikacji), co może wydłużyć czas trwania remontu i problemy z dowozem zamówionych materiałów, które mogą pojawić się w przypadku niekorzystnej pogody.

Rozwiązaniem problemu związanego ze schnięciem jest zastosowanie profesjonalnych nagrzewnic/osuszaczy. Podczas ich używania należy pamiętać o tym, by zmieniać położenie urządzenia, co pozwoli na równomierne osuszenie całej powierzchni ściany. Pomocne i ważne podczas schnięcia jest także częste wietrzenie pomieszczeń, co pozwala na łatwe usunięcie nadmiaru wilgoci.

brush-3222629_1920

W przypadku wielu artykułów wykończeniowych konieczne jest odczekanie kilku dni przed ich aplikacją, po to by materiał dostosował się do panującej w mieszkaniu temperatury. Panele ze względu na to, że pod wpływem zmian temperatury mogą rozszeżać się i zwężać powinny być odpowiednio nagrzane przed położeniem. Konieczne jest więc przechowywanie ich przez kilka dni w pomieszczeniu w którym docelowo będą aplikowane, podobnie z farbami i klejem, które przed użyciem powinny osiągnąć temperaturę pokojową. Wydłuża to czas trwania remontu, ale zapobiega późniejszym problemom wynikającym z odkształcania się materiału.

Zimą z powodzeniem możemy wymienić meble i wyposażenie AGD, jak też przeprowadzić prace związane z dociepleniem i zabudową poddasza. Wszelkie „suche” prace remontowe w okresie zimowym można wykonać taniej, tym samym oszczędzając na koszcie zakupu materiałów i koszcie ekipy wykonawczej.

Zagrożeniem dla terminowości naszego remontu mogą być złe warunki atmosferyczne utrudniające dostawy, czemu można zapobiec zamawiając odpowiednio powiększone ilości niezbędnych materiałów budowlanych. Większość sklepów umożliwia zwrot niewykorzystanych podczas remontu materiałów, o co warto zapytać sprzedawcę przed zakupem.

renovate-3293498_1920renovate-852741_1920

Remont… wykonywany latem czy zimą zawsze jest procesem wymagającym czasu i zaangażowania. Doskonale, jeżeli w jego realizacji mogą wyręczyć nas sprawdzeni fachowcy, którzy sprawnie i bez stratu czasy przeprowadzą niezbędne zmiany. Niemniej jednak liczne grono osób, proste prace remontowe wykonuje we własnym zakresie i wówczas dobrze jest remont zaplanować, przemyśleć i przeprowadzić w jak najdogoniejszym terminie.

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories