Rzeczy o których należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu.

10 lipca 2018

Marzenie o własnym miejscu na ziemi towarzyszy każdemu. Miło jest wracać do znanych sobie ścian, sprzętów, ulubionych kolorów, bibelotów czy pamiątek rodzinnych… Nie każdemu jest dane posiadać dom na własność, ale jeżeli już mamy taką możliwość to przed rozpoczęciem budowy należy dołożyć wszelkich starań by wymarzona inwestycja była źródłem satysfakcji, a nie kłopotów i rozczarowań.

Przed rozpoczęciem budowy domu należy…. nabyć odpowiednią działkę:)

Wybór lokalizacji jest sprawą bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników. Jedno jest pewne, wybraną działkę  sprawdzamy pod kątem możliwości zabudowy, możliwości technicznych przeprowadzenia przyłączy, dojazdu i uciążliwości sąsiedztwa np: czynnej żwirowni, zakładu lakierniczego czy fermy drobiu. Optymalnym wariantem jest zakup działki już uzbrojonej z utwardzonym dojazdem do drogi głównej, w otoczeniu innych domów jednorodzinnych (lub w szczerym polu jak ktoś woli:)) zamieszkiwanych przez spokojne osoby w średnim wieku z dziećmi w wieku szkolnym:) Tyle ze sfery marzeń, realia dot. warunków jak i sąsiedztwa są zazwyczaj nieco inne…

Projekt domu Kornelia elewacja

Unikać należy zakupu działek na których znajdują się stanowiska archeologiczne i inne tego typu utrudnienia, gdyż pociąga to za sobą konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań czy też oznacza budowę pod nadzorem określonego urzędnika.

Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać po zakupie działki jest sprawdzenie warunków zabudowy w oparciu o MPZP (dokument zwykle dostępny „od ręki”) we właściwym miejscowo urzędzie. Posiadając wiedzę dot. warunków zabudowy możemy rozpocząć poszukiwania / dokonać wyboru odpowiedniego projektu domu.

Wybór projektu domu to składowa wielu czynników. Trudno jest wskazać najistotniejszy z nich, ale zwykle proces ten odbywa się w oparciu o potrzeby lokalowe danej rodziny i jej możliwości finansowe. Ważnym zagadnieniem jest dostosowanie wymiarów domu do wielkości i kształtu działki, gdyż przepisy prawa bezwzględnie nakazują zachowanie określonych odległości od granic działki, zjazdu czy też przyłączy. Dodatkowym utrudnieniem i zarazem rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę w procesie planowania i budowy są budynki, które już istnieją na działce i których obecność należy uwzględnić podczas wyboru projektu do realizacji.

Przed rozpoczęciem budowy, (a nawet zakupem działki) należy wykonać badanie geotechniczne, które określi parametry podłoża takie jak np.: obecność gruntów słabo nośnych i obecność płytko występujących wód gruntowych. W zależności od ustalonych warunków glebowych można odpowiednio zaprojektować fundamenty tak by uniknąć pękania ścian, nierównomiernego osiadania budynku czy też zalewania piwnicy.

Projekt domu Kornelia rzut parteru wymiary

Niezwykle ważne i równie czasochłonne jest skompletowanie dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Zestaw dokumentów zdawałoby się jest odgórnie ustalony wręcz narzucony inwestorowi, jednak praktyka budowlana dot. współpracy z urzędami świadczy o czymś przeciwnym. Urzędnicy mogą zażądać uzupełnienia dokumentacji projektowej. Żądaniem pojawiającym się najczęściej w przypadku zakupu gotowego projektu domu jest konieczność dostarczenia aktualnego wpisu do izby architektów od architekta projektującego. Prośba ta jest o tyle kontrowersyjna, że na etapie adaptacji budynku odpowiedzialność za efekt prac spoczywa na architekcie adaptującym i to on przedstawia dokumenty świadczące o przynależności do odpowiedniej izby zawodowej.  Teoretycznie można dowodzić swoich racji, w praktyce szybciej i bezstresowo jest poprosić o stosowny dokument właściwego architekta.

W procesie pozyskiwania dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę warto skorzystać z doświadczenia i pomocy architekta z którym nawiązaliśmy współpracę podczas projektowania lub adaptacji projektu.

Architekci są zwykle dobrze zorientowani w specyfice pracy urzędu, mają już „wydeptane ścieżki” do odpowiednich osób w urzędzie i przede wszystkim bez trudu poruszają się w „gąszczu” zmieniających się przepisów, pojawiających się rozporządzeń i ich nowelizacji. Nie jest to zwykle zbyt kosztowna współpraca, a zaoszczędzi wielu nerwów i niepotrzebnych wizyt w urzędach.

projekty domów gotowych prestige - pracownia

Dobrze jest swoje działania wspomóc wykonaniem raportu o terenie np.: OnGeo, który odpowie na wiele pytań dotyczących np. zagrożenia powodzią, osuwiskiem, określi jakość powietrza w danej okolicy, oddziaływanie lotniska czy natężenie hałasu na naszej działce. Nie jest to może podstawowe źródło wiedzy dla inwestora, ale niesie ze sobą informacje, których pozyskanie jest czasochłonne i wymaga skorzystania z wielu źródeł.

Gdy już nabędziemy działkę (sprawdzoną przed zakupem na wszelkie, możliwe sposoby), zakupimy projekt, uzyskamy pozwolenie na budowę pozostanie jedynie znaleść sprawdzoną ekipę budowlaną;)

Ale to temat na całkiem inny artykuł…

Projekt domu Kornelia - wizualizacja zewnętrznaProjekt domu Kornelia wizualizacja wewnętrzna

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories