Skuteczne sposoby powiększenia domu.

23 sierpnia 2018

W życiu każdego człowieka pojawiają się sytuacje w których posiadana przestrzeń mieszkalna staje się niewystarczająca.

Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest powiększenie się rodziny:) Dzieci zarówno nowonarodzone jak i te przyjmowane do rodziny na mocy małżeństwa wymuszają pilne podjęcie działań zabezpieczających przestrzeń niezbędną do życia.

Przed rozpoczęciem prac zmierzających do zapewnienia dodatkowego miejsca dla nowych członków rodziny, trzeba zastanowić się jakim sposobem można tego dokonać.

Zasadniczo są 3 sposoby na to by zaspokoić potrzeby lokalowe powiększonej rodziny:

1 – zmiana funkcji pomieszczeń, możliwa też do zastosowania w przypadku mieszkania,

2 – zagospodarowanie przestrzeni dodatkowej, dotąd nie używanej w celach mieszkalnych,

3 – rozbudowa lub przebudowa istniejącego budynku.

Dopiero po dokonaniu analizy stanu faktycznego, w oparciu o posiadane fundusze należy podjąć decyzje o sposobie w jaki zabezpieczymy dodatkową przestrzeń mieszkalną.

lista 5 - 1 (6)

Ad 1.

Najprostszym sposobem jest zmiana funkcji lub przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Można z gabinetu uczynić pokoik dziecięcy, spiżarnię przeznaczyć na gabinet lub garaż zamienić na sypialnię. Są to sposoby stosunkowo proste, które nie ingerują w konstrukcję budynku, nie wymagają bardzo dużego nakładu pracy i kosztów i zwykle są do przeprowadzenia we własnym zakresie. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie zwiększamy posiadanej powierzchni mieszkalnej. Życie rodzinne toczy się na tej samej ilości metrów z tym, że w liczniejszym gronie:) Jest to oczywiście rozwiązanie cieszące się dużą popularnością szczególnie pośród osób oszczędnych lub dysponujących niewielkimi funduszami, gdyż w ramach skromnych środków pozwala na to by każdy z mieszkańców posiadał „własny kąt”.

Ciekawym sposobem na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w obrębie posiadanego metrażu jest dobudowanie antresoli na której np.: umieścimy gabinet lub sypialnię. Takie rozwiązanie jest stosunkowo proste i w łatwy sposób pozwala na pozyskanie dodatkowego miejsca. Jedynym warunkiem jest posiadanie wystarczająco wysokiego pokoju, co często zdarza się np.: w starych kamienicach.

Zabudowanie balkonu lub tarasu także pozwoli nam na uzyskanie dodatkowych metrów, jest możliwe do zastosowania w blokach i w ten sposób możemy stać się posiadaczem dodatkowego pokoju rekreacyjnego.

Ad 2.

Strych i piwnica należą do tych części domu, które zwykle nie cieszą się specjalnym zainteresowaniem mieszkańców i zazwyczaj są miejscem w którym gromadzi się niepotrzebne przedmioty. Adaptacja strychu lub piwnicy do celów mieszkalnych jest bardzo skutecznym sposobem powiększenia powierzchni domu. Sposób ten pozwala na uzyskanie dodatkowych metrów bez konieczności przeprowadzania kosztownych inwestycji. Konieczne jest podjęcie działań zmierzających do ocieplenia i wykończenia wnętrza lecz ponosimy relatywnie mniejsze koszty pieniężne i cały proces odbywa się przy mniejszych nakładach pracy. Adaptacja strychu lub poddasza jest dobrym rozwiązaniem dla nowożeńców i dorastającej młodzieży:)

lista 5 - 1

Ad 3.

Kolejnym sposobem na zwiększenie posiadanej przestrzenie mieszkalnej jest rozbudowa domu w którym mieszkamy. To działanie wiąże się z dużym zaangażowaniem środków finansowych, odpowiednio dużymi nakładami pracy, ingerencją w konstrukcję posiadanego budynku i znaczną, acz czasową destabilizacją życia rodzinnego. Przed podjęciem działań trzeba zastanowić się nad tym jakie są możliwości działki i możliwości techniczne samego budynku. Jeżeli działka jest przestronna i stwarza dobre warunki do tego by dobudować brakujący pokój lub skrzydło domu to takie rozwiązanie jest wskazane z wielu względów, a najważniejszym z nich jest stosunkowo niewielka ingerencja w konstrukcję istniejącego budynku. Są oczywiście zalecenia i warunki techniczne jakie trzeba zachować podczas rozbudowy, ale jest to wiedza powszechnie dostępna dla fachowców i specjalistów budowlanych.

Jeżeli nasza działka jest niewielka, lub budynek stoi w otoczeniu innych to jedyną możliwością powiększenia jego gabarytów jest dobudowanie kolejnej kondygnacji. Działanie takie wiąże się ze zwiększonymi nakładami pracy, dużą ingerencją w konstrukcję istniejącego budynku i jest chyba najdroższym ze sposobów powiększenia przestrzeni mieszkalnej, ale często jedynym, możliwym do realizacji:)

Wszystkie te dobudowy, przebudowy i nadbudowy wymagają zgody i zatwierdzenia we właściwym miejscowo urzędzie i powinny być wykonywane przez osoby posiadające niezbędne kwalifikacje. Wykonanie pewnych prac we własnym zakresie jest wskazane i bardzo pomocne, jednak najważniejsze działania należy zostawić sprawdzonym fachowcom.

Po zakończeniu procesu wiodącego do poprawy warunków lokalowych zostaje już tylko pięknie wszystko urządzić, zorganizować i cieszyć się posiadaną przestrzenią:)

projekt-domu-kate-korytarzprojekt domu Hary 1 wiz9

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories