W jaki sposób zabezpieczyć dom przed wyjazdem na ferie zimowe?

11 stycznia 2023

Możliwość spędzenia kilku dni w górach na nartach jest niezwykle atrakcyjna i niesie ze sobą wiele miłych emocji i oczekiwań.

Jednakże by zasłużony wypoczynek był w pełni beztroski i spokojny trzeba przed wyjazdem zadbać o wiele rzeczy w domu i jego najbliższym otoczeniu.

1. Zwierzęta domowe.

Konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki naszym Pupilom jest sprawą pierwszoplanową. Mniejszy problem stanowią rośliny czy rybki akwariowe ;) z większym zachodem trzeba liczyć się w przypadku psa, kota czy domowych gryzoni. Zwierząt nie można zostawić samych w domu i konieczne jest zapewnienie im opieki z zewnątrz. W tym celu można poprosić o pomoc zaprzyjaźnione osoby lub na czas nieobecności oddać zwierzę pod opiekę wyspecjalizowanej firmy. Bardzo popularne są hotele dla zwierząt działające w każdym, większym mieście lub jego okolicy, gdzie Pupil pod fachową opieką będzie oczekiwał powrotu właściciela.

2. Zabezpieczenie domu przed włamaniem.

Dane towarzystw ubezpieczeniowych wskazują, że okna i drzwi tarasowe stanowią najczęstszą drogę, którą wybierają intruzi próbując dostać się do wnętrza domu. Na etapie budowy dobrze jest rozważyć wybór okien i drzwi z odpowiednim zabezpieczeniem antywłamaniowym, które daje duże gwarancje bezpieczeństwa, niemniej jednak przed wyjazdem trzeba pamiętać o dokładnym ich zamknięciu.

Jeżeli nie posiadamy atestowanej stolarki antywłamaniowej można zastosować dodatkowe zabezpieczenie np.: przy użyciu specjalnych rolet antywłamaniowych, folii czy alarmów.

No i oczywiście nic nie zastąpi czujnego sąsiada, który podczas wyjazdu przypilnuje naszą nieruchomość :)

3. Zabezpieczenie domu od zdarzeń losowych.

Na rynku jest wiele ofert towarzystw ubezpieczeniowych, które niosą pomoc w usuwaniu skutków gwałtownych zdarzeń pogodowych na które niestety nie mamy wpływu. W celu zminimalizowania skutków takich sytuacji warto uprzątnąć okolice dom i usunąć wszelkie luźno stojące przedmioty takie jak kwietniki i donice. Jeżeli jest możliwość by zakręcić dopływ wody do systemu to należy tego dokonać, gdyż w razie awarii podczas dłuższej nieobecności narażamy się nie tylko na remont podłogi, ale także na „słony” rachunek za zużycie wody. Warto sprawdzić czy wszystkie systemy domowe działają bez zarzutów, skontrolować szambo, czy też zakręcić dopływ gazu. Ważne jest też odłączenie od zasilania wszystkich, nieużywanych sprzętów takich jak: telewizor, radio, expres do kawy, komputer, drukarka i niepozostawianie włączonych ładowarek do telefonów. Pozwoli to na delikatne oszczędności zużytego prądu jak też usuniemy potencjalne źródło problemów w przypadku przepięć w sieci elektrycznej.

Oczywiście zawsze warto jest zachować zdrowy rozsądek i nie ma potrzeby odsuwania zmywarki czy pralki w celu odłączenia jej od źródła zasilania :)

4. Zabezpiecz przedmioty wartościowe.

Jeżeli jest taka możliwość to w ramach zabezpieczenia posiadanego mienia ruchomego przedmioty wartościowe należy przekazać zaufanej osobie na przechowanie lub zdeponować w skrytce bankowej. Nie są to kosztowne rozwiązania lecz bardzo skuteczne i zabezpieczą przed stratą w razie kradzieży. Możliwe jest również zakupienie niewielkiego sejfu, w którym można ukryć wartościowe przedmioty podczas nieobecności. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że zakup sejfu stanowi znaczny wydatek i trzeba znaleść odpowiednie (ukryte i nieoczywiste) miejsce do jego zamontowania.

Jak już wszystko pozamykamy, zakręcimy, ukryjemy i dogadamy się z sąsiadem to spokojnie i z pełną satysfakcją możemy oddalić się od domu:)

Oczywiście to tylko taki żarcik z naszej strony, ale jak zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek i odpowiednie przygotowanie, aby upragniony odpoczynek był źródłem jedynie przyjemnych emocji :)

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories