Jak zagospodarować poddasze ze skosami?

3 listopada 2020

Poddasze wydaje się być przestrzenią bardzo trudną do zagospodarowania. Przekonanie to pojawia się za sprawą skosów, które w prawdzie wymuszają pewnie działania, ale jak to pokazuje praktyka tylko pozornie stanowią problem. Poddasze ze względu na swój klimat i charakter jest wprost idealnym miejscem do tego by pozwolić działać wyobraźni i dzięki temu wykonać dowolną aranżację.

homes-for-sale-326991_1920

Poddasze jest najdalszym i zazwyczaj najcichszym miejscem w domu. Z tego względu wprost idealnie nadaje się na sypialnię, pracownie lub pokój nastolatka :)

Największe możliwości adaptacyjne poddasza daje więźba krokwiowa i krokwiowo – jętkowa, gdyż nie ma w tym przypadku płatew i słupów. Decyzje dot. konstrukcji dachu podejmujemy już na etapie tworzenia projektu domu, a więc przystępując do projektowania trzeba posiadać wizję przyszłego domu :)

Duży wpływ na możliwości adaptacyjne poddasza ma wysokość ścianki kolankowej, która determinuje wysokość całego pomieszczenia. Wysokość ścianki kolankowej waha się w przedziale 70 -150 cm i im wyższa tym większe są możliwości adaptacyjne poddasza :)

meeting-4565702_1920

W przypadku bardzo dużego kąta nachylenia dachu, gdy ścianka kolankowa jest niska a skosy duże tylko niewielka przestrzeń poddasza nadaje się do użytkowania. Zasadne wydaje się wówczas wykonanie odpowiedniej zabudowy, która uczyni powierzchnię łatwiejszą do zagospodarowania. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie zabudowy poddasza to najlepszym tego sposobem jest postawienie specjalnego, metalowego stelaża do którego zamocujemy płyty kartonowo-gipsowe. Powstała w ten sposób konstrukcja jest stabilna i nie będzie odkształcała się w miarę upływu czasu. Aby oszczędzić na kosztach ocieplamy tylko część użytkową, a powstała pod skosami pusta przestrzeń dodatkowo wpływa na stabilizację cieplną całości. Podobny zabieg można wykonać w przypadku zbyt wysokiego pomieszczenia, gdy nie ma realnej potrzeby aby takim pozostało. Można wówczas oddzielić płytami przestrzeń ponad poziomymi częściami więźby dachowej i także tylko tą cześć ocieplić.

Jeżeli poddasze jest wystarczająco wysokie i „ustawne” wówczas można zrezygnować z zabudowy i postarać się atrakcyjnie wykorzystać całą powierzchnię poddasza. Skosy na poddaszu nie są przeszkodą w ciekawej aranżacji wnętrza i funkcjonalne zagospodarowanie każdego metra jest możliwe. Bardzo dobrym pomysłem jest zaprojektowanie systemu schowków we wnękach powstałych pod skosami, co pozwoli na uzyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania. Zabudowane skosy doskonale nadają się do tego by w tym miejscu urządzić biblioteczkę, przechowywać dokumenty, sprzęt sportowy, biwakowy czy też dodatkową zmianę pościeli.

roof-windows-2777582_1920

Poddasze ze względu na swoją lokalizację może zostać też wykorzystane w sposób zupełnie odmienny np.: można na nim urządzić klimatyczną łazienkę z oknem dachowym przez które podziwiamy gwiazdy, stylową garderobę o wysokim suficie i kryształowych lustrach, czy też  pokój gier z grubymi dywanami i pufami leżącymi na podłodze w którym rodzina wspólnie spędza wolny czas.

Możliwości zagospodarowania poddasza jest wiele :)

Zazwyczaj decyzja o przeznaczeniu i sposobie wykorzystania tej przestrzeni zależy od potrzeb i upodobań członków rodziny, a ciekawa adaptacja poddasza niejednokrotnie jest świetnym sposobem na sprawdzenie się w roli architekta wnętrz :)

sypialnia_master-1projekt domu Hary 1 wiz8

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories