Zwierzęta w domu.

11 kwietnia 2019

Trudno jest wyobrazić sobie dom całkowicie pozbawiony zwierząt i ludzi, którzy nie darzą sympatią choćby najmniejszego stworzonka. W rankingach ulubieńców domu niezmiennie od lat prym wiodą psy i koty. Można spierać się o to, które z nich są bardziej przyjacielskie i bardziej odpowiednie dla dzieci czy dorosłych, ale jedno jest pewne, że posiadanie zwierzęcia to radość, ale i obowiązek dla całej rodziny.

dog-1702619_1920

Pies najlepszym przyjacielem człowieka.

Psy są zwierzętami, które od stuleci towarzyszą człowiekowi. Zostały udomowione jako pierwsze ze zwierząt i początkowo pełniły funkcję jedynie towarzyską :) Z czasem zaczęto wykorzystywać naturalne psie cechy takie jak: instynkt stadny, obronny, jego czujność, potrzebę dominacji czy umiejętności społeczne. Selekcja i umiejętna hodowla pozwoliły na stworzenie wielu psich ras, które ze względu na swoje indywidualne cechy mogą towarzyszyć człowiekowi prawie w każdej sytuacji.

animals-3017138_1920

Wychowanie dziecka z psem.

Pies w domu to przede wszystkim radość dla najmłodszych. Pies jest doskonałym towarzyszem zabaw, opiekunem, obrońcą i strażnikiem domu. Dzieci, które wychowują się w towarzystwie zwierząt (w szczególności psów) odznaczają się większą wrażliwością na potrzeby innych i mają duży szacunek do przyrody i innych stworzeń, a pozostawione w domu bez opieki dorosłych dzięki towarzystwu psa mają poczucie bezpieczeństwa. Nawet najmniejszy pies posiada doskonały słuch i węch, i w razie zagrożenia może zaalarmować domowników. Znane są przypadki psów, które skutecznie odstraszyły włamywaczy czy podczas pożaru domu obudziły śpiących właścicieli. Jednakże posiadanie psa wiąże się z koniecznością zadbania również o jego potrzeby.

pets-85128_1920 play-2844213_1920

Psi spacer.

Psy potrzebują codziennych spacerów nawet kilka razy dziennie podczas których mogą zużytkować nadmiar energii, sprawdzić i oznakować najbliższe otoczenia jak też załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Podczas spaceru należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia jak też osób postronnych. Swobodne i pozbawione nadzoru wypuszczenie psa na podwórku możliwe jest jedynie przy ogrodzonej posesji, należy też zadbać o to by bramy i bramki były zamknięte, tak by zwierze nie mogło wydostać się na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa naszego psa gdyż wybiegnięcie poza obręb ogrodzenia przede wszystkim grozi wypadkiem komunikacyjnym. Swobodne i pozbawione nadzoru poruszanie się psa (zwłaszcza dużego) po najbliższej okolicy jest częstą przyczyną waśni sąsiedzkich, gdyż grozi spotkaniem z osobami postronnymi które np.: mogą przestraszyć się, a w konsekwencji właściciel może zostać ukarany mandatem.

beach-817202_1920

Spotkaniem z innymi zwierzętami np.: psami może grozić atakiem z ich strony, zaś bezkarne przeganianie przez naszego psa dzikich zwierząt jest wręcz zakazane.

dogs-1345211_1920

Pies w sąsiedztwie.

Częstym problemem pojawiającym się zwłaszcza w przypadku zwartej zabudowy jest wzajemne „przeszczekiwanie się” psów mieszkających po sąsiedzku. Jest to szczególnie uciążliwe w sytuacji gdy chcemy skorzystać z ogródka/tarasu. Prostym a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest takie odgrodzenie od siebie psów by nie miały możliwości do nawiązania kontaktu wzrokowego. W tym celu wystarczy szczelny płot lub specjalne, drewniane panele, które możemy zakupić w hipermarketach budowlanych.

dogs-721373_1920

Porządek w ogródku.

Kolejnym kłopotem z jakim borykają się właściciele posesji jest pozostawianie przez psa ekskrementów i obsikiwanie drzew i krzewów. Rozwiązaniem tego problemu może być spacer poza obręb posesji odbywający się kilka razy dziennie i zabezpieczenie roślin np.: płotkami i zasłonkami.

dog-2468636_1920

Kot panem domu :)

Koty są bardzo lubianymi i cenionymi towarzyszami człowieka. Słyną z silnego charakteru, niechęci do tego by być zmuszanym do określonych zachowań i tego, że chadzają własnymi ścieżkami :) Jedynymi kotami, które tworzą stada są lwy, pozostałe wybierają życie w pojedynkę. Posiadając kota trzeba dostosować się do jego indywidualnych i często specyficznych potrzeb nie oczekując w zamian zbyt wiele :) Koty czują się doskonale zarówno w domu jak i poza nim. Są znacznie bardziej niż pies ciekawskie, uparte i przede wszystkim mobilne.

nature-3251486_1920

Zagrożenia dla kociego życia i zdrowia czyhające wewnątrz domu.

Pułapką zagrażającą kotom wewnątrz domu są uchylne okna, w których pod nieobecności domowników kot może uwięznąć. Jest to bardzo niebezpieczne gdyż wówczas może dojść nawet do uszkodzenia kręgosłupa. Podczas niekontrolowanych upadków zwłaszcza z wysoka kot próbując złapać się może ściągnąć na siebie ciężkie przedmioty i zostać przygnieciony. Nie należy pozostawiać luzem na szafach i szafkach przedmiotów, które mogą przesunąć się i spaść wraz z kotem. Dobrze jest tak zabezpieczyć szafki by kot nie miał do nich dostępu. Również posiadanie wysokich kwietników i stojaków nie jest wskazane ze względu na to, że kot podczas zabawy może na nie wskakiwać tym samym narażając siebie na niebezpieczeństwo a właściciela na straty.

cat-947816_1920

Koty niszczą meble.

Koty uwielbiają drapać, wspinać się, wbić pazury w chropowatą powierzchni i najchętniej dokonują tego na przedmiotach znajdujących się wewnątrz domu. Na nasze nieszczęście do ulubionych przez koty mebli należą fotele i kanapy. Ślady kociej działalności są rozległe i trudne do ukrycia i powodują, że meble w krótkim czasie nie nadają się do użytku.

cat-2065710_1920cat-2335665_1920

Aby temu zapobiec można zakupić profesjonalne drapaki i całe „place zabaw” gdzie koty będą mogły dać upust swojej energii i z radością stępią pazurki. Zwykle nie ma potrzeby by zachęcić kotka do skorzystania z kociego sprzętu, ale w razie potrzeby można użyć kilku kropel waleriany :)

Kocie bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu.

Mówi się, że kot zawsze spada na cztery łapy… To prawda, umiejętność tą zawdzięcza kot giętkiemu kręgosłupowi, ale niezwykle ważne jest to na co kot spada. Jeżeli w pobliżu domu znajdują się pozostałości z budowy takie jak gruz, pręty zbrojeniowe, pozostałości urządzeń, szkło, resztki armatury to kot spadając może zrobić sobie krzywdę.

Bezpieczny kot w ogrodzie.

Oddzielnym i chyba największym problemem posiadaczy kotów jest zatrzymanie go w obrębie posesji. Powodów dla których kot nie powinien oddalać się od domu jest kilka: samochody, inne zwierzęta, sąsiedzi i ich ogrody.

cat-3846780_1920

Samochody… chyba nie trzeba tłumaczyć co spotka kotka po kontakcie z autem.

Inne zwierzęta – kot poza naszą parcelą jest narażony na spotkanie z innymi kotami lub psami, co niekiedy kończy się obrażeniami ciała i koniecznością interwencji lekarza weterynarii. Niemniej jednak kot również stanowi zagrożenie dla innych, mniejszych stworzeń. Instynkt łowcy każe mu polować na ptaki i drobne bezkręgowce co jest dużym problemem np.: w otulinie parków narodowych czy rezerwatów. Aby zapobiec łowczej działalności kota wystarczy do obroży przymocować dzwoneczek, który swoim dźwiękiem ostrzeże potencjalne ofiary.

Sąsiedzi, a dokładniej ich ogrody, klomby, donice. Koty bardzo chętnie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na sąsiednich działkach, zagrzebując w ziemi dowody swojej działalności. Nie każdy właściciel ogródka jest zachwycony takim stanem rzeczy zwłaszcza, gdy kot upodoba sobie np.: ogródek warzywny. Dodatkowym problemem jest intensywna woń kociego moczu, którym kocury znaczą okoliczne domy, płoty czy auta. Koty mają też swoje upodobanie dotyczące roślin i tak np.: kocimiętka czy lawenda zaliczają się do roślin które nastrajają koty do zabawy i są przez nie chętnie podgryzane i wygniatane.

cats-4051108_1920

Są 2 sposoby na to aby skutecznie zatrzymać kota w obrębie naszego terenu. 1- szy to nie wypuszczać kota z domu lub wyprowadzać na specjalnej smyczy. 2- gi to zapewnić szczelne, wysokie i specjalnie na górze wykończone ogrodzenie, które uniemożliwi ucieczkę.

Oczywiście problemów z którymi mierzą się właściciele czworonogów jest znacznie więcej, nie sposób wszystkie wymienić i opisać. Niemniej jednak korzyść jaka płynie zwłaszcza dla dzieci wychowujących się w otoczeniu zwierząt jest ogromna i niweluje wszelkie niedogodności. Naturalnie decyzja o zakupie czy przygarnięciu zwierzęcia jest bardzo odpowiedzialnym krokiem, jest decyzja na wiele lat i powinna być gruntownie przemyślana. Kierując się odruchem serca możemy sobie i zwierzęciu zadać wiele cierpienia.

dog-and-cat-3128190_1920

Znajdź
Projekt


Wszystkie projekty domów w naszej ofercie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
projekt
Filter by Categories