Ostatnie wpisy
Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego.
27 października 2023Klucz do porządku w przestrzeni mieszkalnej to właśnie dokument zwany – planem zagospodarowania przestrzennego. Plan zagospodarowania przestrzennego jest istotnym instrumentem, który ma na celu ustalenie i regulację sposobu zagospodarowania danego obszaru. Jest to dokument planistyczny opracowany na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym, mający na celu kontrolowanie i organizację przestrzeni w celu zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Głównym…
czytaj więcej >Konieczność posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku – dlaczego to ważne?
18 kwietnia 2023Zmiany klimatu i wyczerpywanie się zasobów naturalnych są obecnie jednymi z najpoważniejszych wyzwań dla naszej planety. W związku z tym coraz więcej działań jest podejmowanych w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia efektywności energetycznej nowopowstających budynków. Jednym z działań mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię jest poprawa efektywności energetycznej budynków poprzez wprowadzenie wymogu…
czytaj więcej >Ogród dla „leniwych” :)
7 marca 2023Wraz z wiosną nadchodzi czas wytężonych prac w przydomowych ogródkach, co swoją drogą jest niezwykle relaksujące i przyjemne dla zdecydowanej większości właścicieli domów. Wszak nie bez powodu ludzie lgną do natury i wyprowadzają się z miasta ;) Zdarza się jednak, że nie podzielamy ogólnej miłości do „prac ziemnych” bądź nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu by…
czytaj więcej >W jaki sposób zabezpieczyć dom przed wyjazdem na ferie zimowe?
11 stycznia 2023Możliwość spędzenia kilku dni w górach na nartach jest niezwykle atrakcyjna i niesie ze sobą wiele miłych emocji i oczekiwań. Jednakże by zasłużony wypoczynek był w pełni beztroski i spokojny trzeba przed wyjazdem zadbać o wiele rzeczy w domu i jego najbliższym otoczeniu. 1. Zwierzęta domowe. Konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki naszym Pupilom jest sprawą pierwszoplanową….
czytaj więcej >Jak zabezpieczyć dom przed zimowym chłodem?
17 października 2022To pytanie ostatnimi czasy niewątpliwie zadaje sobie niejedna osoba… Rozpoczęcie sezonu grzewczego dla wielu rodzin może być w tym roku dosyć bolesne… Ceny energii, gazu, opału osiągnęły wysokie pułapy lub zakup opału zwyczajnie jest niemożliwy, a warunki atmosferyczne i temperatury na zewnątrz z każdym dniem są coraz niższe. Naturalnie jest grono osób zapobiegliwych, które opał na…
czytaj więcej >Dom „bez formalności”… Nasuwa się pytanie – Jaki to dom?
25 sierpnia 2022Od 3 stycznia 2022 roku obowiązuje prawo pozwalające na budowę domu w uproszczonej procedurze. Każdy, kto dysponuje działką budowlaną może bez formalności wybudować dom o powierzchni do 70 m kw. Dom w uproszczonej procedurze może zbudować każdy, warunkiem jest, że inwestycja zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne właściciela działki. Każdy, kto posiada tytuł prawny do…
czytaj więcej >Gabiony – wielki hit w małej architekturze i nie tylko :)
7 czerwca 2022Gabiony to lekkie, ażurowe konstrukcje wykonane z siatki metalowej wypełnione kamieniami. Wszechstronność zastosowania gabionów decyduje o tym, że są wykorzystywane w wielu dziedzinach związanych z szeroko pojętym budownictwem. Gabiony wykorzystujemy do: umacniania brzegów rzek i przęseł mostów; umacniania skarp i nasypów drogowych; utwardzania gruntu w tym podjazdów czasowo i na stałe; kształtowania terenów zielonych (pagórki,…
czytaj więcej >Czy fotowoltaika w roku 2022 nadal jest opłacalna?
21 marca 2022Takie lub podobne pytanie zadaje sobie każdy kto podjął się budowy domu i planował oszczędnie i ekologicznie gospodarować energią elektryczną. Zważywszy na fakt, że koszty energii stale rosną i raczej nie zanosi się na to by sytuacja uległa zmianie inwestycja w panele fotowoltaiczne w większości przypadków była bardzo dobrym rozwiązaniem. Niestety, do czasu… Nowe regulacje…
czytaj więcej >Oszczędności w domu.
21 stycznia 2022Nowy Rok jak zwykle powitaliśmy w szampańskich humorach, co niestety jest mało adekwatne do ekonomicznych prognoz na najbliższe miesiące roku. Nie jest sekretem, że ceny gazu i energii elektrycznej, które i tak nie należały do najtańszych wzrosną jeszcze bardziej, a wraz z nimi rachunki za oświetlenie i ogrzewanie… Oświetlenie i ogrzanie domu dla jego mieszkańców…
czytaj więcej >Jesienne obowiązki właściciela domu.
18 października 2021Jesień to nader barwna pora roku, głównie za sprawą pięknych, kolorowych liści, które zdobią drzewa i krzewy i które… nieuchronnie trafiają na ziemię. Super fajnie jest ganiać się z psem pośród opadłych liści czy też wyrabiać z dziećmi na ich stertach, ale dla posiadaczy ogrodów to dodatkowy obowiązek, gdyż grabienie liści jest koniecznością. Opadłe liście…
czytaj więcej >Pies najlepszym przyjacielem człowieka…
25 sierpnia 2021Zdawałoby się, że to truizm nad truizmy, ale osoby posiadające psa właśnie tak o swoich czworonogach mówią dodając, że z nikim innym na świecie tak jak z własnym psem rozumieją się bez słów :) Pies towarzyszy ludziom od zawsze i są na to naukowe dowody w postaci prehistorycznych szczątków czworonogów znalezionych na stanowiskach archeologicznych w…
czytaj więcej >Rekuperacja w domu jednorodzinnym… to konieczność czy ekstrawagancja ;)
24 czerwca 2021Czy rekuperacja jest mi w ogóle potrzebna? Co zyskam dzięki rekuperacji? Takie właśnie pytania i dylematy pojawiają się podczas budowy domu :) O ile klimatyzacja z powodzeniem i wręcz rewolucyjnie wdarła się „na salony” to rekuperacja chyba nie jest jeszcze zbyt popularna. A szkoda, bo korzystanie z rekuperacji niesie ze sobą szereg zastosowań korzystnych dla…
czytaj więcej >Jeśli nie polbruk to CO?
11 maja 2021Przed takim problemem wcześniej czy później staje każdy posiadacz domu. Do utwardzenia gruntu można użyć bardzo wielu produktów, a ich rodzaj i zastosowanie w głównej mierze zależy od potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Utwardzenie podjazdu niezależnie od użytego materiału jest zwykłą koniecznością. Bez utwardzenia gruntu w trakcie wzmożonych opadów lub podczas roztopów pojazdy mogą ugrzęznąć w…
czytaj więcej >Remont domu zimą…co trzeba wiedzieć o takim przedsięwzięciu.
16 lutego 2021Zima, to taka pora roku podczas której raczej nie planuje się dużych remontów. Niektóre prace remontowe są wręcz niemożliwe lub zancznie utrudnione i na to, decydując się na remont przede wszystkim należy zwrócić uwagę. Jaki jest plus zimowego remontu? Taki, że wiosną, gdy sezon „ogródkowo-grillowy rozpoczyna się mamy już prace remontowe za sobą i nie…
czytaj więcej >Odśnieżanie dachu – zimowy obowiązek właściciela nieruchomości.
25 stycznia 2021Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości. Powodem nałożenia takiego obowiązku są względy bezpieczeństwa, gdyż zsuwający się śnieg może spowodować wypadek z udziałem ludzi bądź uszkodzić mienie. A śnieg, który w nadmiarze długotrwale zalega na dachu może doprowadzić do naruszenia konstrukcji. Obowiązek odśnieżania dachu jest zapisany w prawie budowlanym w…
czytaj więcej >Jak zagospodarować poddasze ze skosami?
3 listopada 2020Poddasze wydaje się być przestrzenią bardzo trudną do zagospodarowania. Przekonanie to pojawia się za sprawą skosów, które w prawdzie wymuszają pewnie działania, ale jak to pokazuje praktyka tylko pozornie stanowią problem. Poddasze ze względu na swój klimat i charakter jest wprost idealnym miejscem do tego by pozwolić działać wyobraźni i dzięki temu wykonać dowolną aranżację….
czytaj więcej >Jaki jest jej rodowód i kiedy pojawiła się „wiecha”?
2 września 2020Budowa własnego domu jest bardzo ważnym etapem w życiu każdej rodziny i niestety nie każdy ma taką możliwość, więc tym bardziej wartościowe staje się posiadanie własnego „miejsca na ziemi”. Miejsca tylko naszego, takiego o które można dbać, upiększać i starać się czynić je coraz lepszym. Aktualnie w zdecydowanej większości budowę domu oddajemy w ręce fachowców…
czytaj więcej >Poddasze użytkowe czy nieużytkowe ?? Oto jest pytanie…
13 lipca 2020Bardzo ważne pytanie, które z punktu widzenia konstruktora powinno paść na etapie projektowania przez architekta, gdyż od decyzji dotyczącej użytkowania czy też nie poddasza konstrukcyjnie zależy bardzo wiele. Czym jest poddasze? To nic innego jak przestrzeń pomiędzy dachem a najwyższym stropem, której wysokość zależy od zaplanowanego przeznaczenia tej powierzchni, a wpływa na nią konstrukcja więźby…
czytaj więcej >Lokalizacja domu na działce – ważne informacje.
25 lutego 2020Lokalizacja czyli umiejscowienie, rozmieszczenie domu na działce jest bardzo ważną decyzją. Wyznaczenie lokalizacji budynku mieszkalnego podlega wielu regulacjom, a prawidłowa lokalizacja pozwala na poczynienie oszczędności zarówno na etapie budowy jak i późniejszej eksploatacji. Decyzja ta nie może więc być dziełem przypadku i nie może zostać rozpatrzona tyko w jednym kontekście. Działka dobrze rozplanowana i zagospodarowana…
czytaj więcej >Wspomnienie lata…
31 stycznia 2020Czarnogóra, miejsce gdzie morze splata się z lądem, a przeszłość z teraźniejszością. Montenegro to prawdziwa bałkańska perełka pełna niezapomnianych atrakcji. Kraj ten posiada zarówno wspaniałą, zabytkową architekturę jak i cudowne plaże, niebosiężne góry i przeogromne jezioro w kotlinie. To kraj wielu kontrastów, wspaniałych widoków i styku kultur gdzie każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie. Wizytówką…
czytaj więcej >Bezpieczne Boże Narodzenie
17 grudnia 2019Nadchodzące święta Bożego Narodzenie to czas odpoczynku i spotkań w gronie rodziny. Nim jednak do tego dojdzie jest to okres gorączkowych przygotowań i niecierpiących zwłoki prac domowych. Panie domu starają się by wszystko trafiło na swoje miejsca, żaden pyłek kurzu nie osiadł na meblach, a ilość pieczonych w tym czasie ciast i mięsiw przyprawia o…
czytaj więcej >Jesienne porządki w ogrodzie.
26 listopada 2019Mogłoby się wydawać, że jesienią w ogrodzie nie ma już żadnej pracy, gdyż rośliny po okresie kwitnienia i owocowania, który wymagał ciągłej aktywności przechodzą w stan spoczynku przygotowujący do zimowej hibernacji. Nic bardziej mylnego, ponieważ właśnie jesienią należy wykonać wiele prac pielęgnacyjnych i zabezpieczających rośliny tak by wiosną bez przeszkód mogły wrócić do pełni życia….
czytaj więcej >Kominek w domu i bezpieczeństwo jego użytkowania.
25 października 2019Kominek w salonie dla wielu osób stanowi nieodłączny element wystroju domu i trudno jest wówczas wyobrazić sobie przytulne wnętrze bez kominka. Niewątpliwie płonień kominka podczas wieczerzy wigilijnej umila atmosferę i podkreśla świąteczny nastrój, a blask ognia w szare, jesienne popołudnie budzi miłe skojarzenia i przyjemnie grzeje, ale aktualnie kominek to przede wszystkim element wystroju wnętrza….
czytaj więcej >Ogrodzenie wizytówką domu.
2 sierpnia 2019Ogrodzenie jest ważnym elementem każdego domu, gdyż zapewnia bezpieczeństwo, zaznacza prywatną przestrzeń jak też w znaczący sposób wpływa na estetykę najbliższego otoczenia. Wybierając rodzaj ogrodzenia należy zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników decydujących o tym, czy będzie ono należycie pełniło swoje funkcje. Oczywiście wybór sposobu ogrodzenia parceli jest bardzo indywidualny i zależy zarówno od możliwości…
czytaj więcej >Czyszczenie i konserwacja dachu.
3 czerwca 2019Mieszkanie wśród zieleni, zwłaszcza w otoczeniu wiekowych i majestatycznych drzew jest niezwykle miłe i atrakcyjne. Drzewa podczas upału skutecznie obniżają temperaturę otoczenia pozwalając na chwilę wytchnienia podczas gorącego, letniego dnia zaś zimą osłabiają siłę wiatru uderzającego w budynek. Niemniej jednak nawet najpiękniejsze i najstarsze drzewa nie najlepiej wpływają na stan dachu naszego domu. Mchy i…
czytaj więcej >Ogród… to MÓJ azyl czy też wycinek większej całości?
14 maja 2019Przyzwyczailiśmy się do tego by definiować to co nas otacza w kategoriach przynależności. Wszystko jest moje, twoje lub czyjeś i sądzimy, że „u siebie” wszystko nam wolno, ale czy tak jest w istocie ? Nikt nie żyje w pustej przestrzeni, w oderwaniu od rzeczywistości i innych, a przestrzenią na której współistniejemy należy dzielić się… Otoczenie…
czytaj więcej >Zwierzęta w domu.
11 kwietnia 2019Trudno jest wyobrazić sobie dom całkowicie pozbawiony zwierząt i ludzi, którzy nie darzą sympatią choćby najmniejszego stworzonka. W rankingach ulubieńców domu niezmiennie od lat prym wiodą psy i koty. Można spierać się o to, które z nich są bardziej przyjacielskie i bardziej odpowiednie dla dzieci czy dorosłych, ale jedno jest pewne, że posiadanie zwierzęcia to…
czytaj więcej >Ogród przyjazny dzieciom.
14 marca 2019Naturalnym i najbliższym otoczeniem domu jest ogród. Najlepiej aby był to ogród przyjazny dzieciom. Niezależnie od tego jakiej wielkości jest parcela to dom zazwyczaj stoi w otulinie ogrodu, który dla większości osób jest niezwykle ważnym miejscem. Czy sobie to uświadamiamy czy też nie, zieleń jako taka stanowi naturalne otoczenie człowieka w którym ludzie przez wieki…
czytaj więcej >Prawa i obowiązki architekta adaptującego.
8 lutego 2019Aktualnie, na Polskim rynku istnieje wiele pracowni architektonicznych, które za pośrednictwem swoich stron www oferują klientom gotowe projekty domów. Zakup projektu katalogowego jest zwykle tańszym rozwiązaniem i pozwala na efektywne zaoszczędzenie czasu, gdyż klient nie bierze czynnego udziału w procesie projektowania, a jedynie dokonuje wyboru spośród projektów dostępnych na rynku lub w ofercie określonej pracowni….
czytaj więcej >Jaki dom wybrać, drewniany czy murowany?
3 stycznia 2019Zwykle podejmując decyzję o rozpoczęciu budowy własnego domu inwestor jest solennie przygotowany do planowanego przedsięwzięcia. Posiada niezbędne fundusze, lokalizacja jest wybrana, a potrzeby lokalowe ustalone i zaakceptowane przez domowników. Pozostaje jeden, fundamentalny problemem z jakim należy zmierzyć się i jest nim wybór technologii w której dom zostanie wybudowany. Do wyboru mamy 2 możliwości – dom…
czytaj więcej >Wybór działki budowlanej – Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem działki.
9 grudnia 2018Wybór działki budowlanej, na której stanie wymarzony dom jest bardzo ważną i odpowiedzialną decyzją. Na decyzję tą składa się wiele różnych czynników, począwszy od indywidualnych preferencji dot. sąsiedztwa i okolicy na możliwościach finansowych i tyczących zabudowy kończąc. Każdy ma swoje, indywidualne wymagania względem działki i jej sąsiedztwa, ale są kwestie, które bezwzględnie powinny zostać wzięte…
czytaj więcej >Barcelona – wielka architektura Gaudiego i małe „perełki” architektury miejskiej.
8 listopada 2018Barcelona jest chyba najbardziej znanym miastem Hiszpanii. Śmiem twierdzić, że dzieje się tak za sprawą ciepłego klimatu i wspaniałych budowli jakie pozostawił po sobie Antoni Gaudi:) Antoni Gaudi był katalońskim architektem i inżynierem, który żył i tworzył w latach 1852 – 1926. Życie tego artysty związane było właśnie z Barceloną gdzie zarówno stawiał pierwsze kroki…
czytaj więcej >Dom podpiwniczony czy nie?
13 września 2018Podejmując decyzję o budowie domu już na etapie planowania inwestycji trzeba rozstrzygnąć wiele kwestii technicznych, które mają realny wpływ na koszty budowy i późniejszą eksploatacje. Jedną z kwestii wymagających rozstrzygnięcia jest decyzja dot. posiadania lub braku piwnicy. Niegdyś piwnica była w każdym domu, było to związane z koniecznością przechowywania zapasów (np.: warzyw okopowych, beczek kiszonej…
czytaj więcej >Skuteczne sposoby powiększenia domu.
23 sierpnia 2018W życiu każdego człowieka pojawiają się sytuacje w których posiadana przestrzeń mieszkalna staje się niewystarczająca. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest powiększenie się rodziny:) Dzieci zarówno nowonarodzone jak i te przyjmowane do rodziny na mocy małżeństwa wymuszają pilne podjęcie działań zabezpieczających przestrzeń niezbędną do życia. Przed rozpoczęciem prac zmierzających do zapewnienia dodatkowego miejsca dla nowych…
czytaj więcej >Rzeczy o których należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu.
10 lipca 2018Marzenie o własnym miejscu na ziemi towarzyszy każdemu. Miło jest wracać do znanych sobie ścian, sprzętów, ulubionych kolorów, bibelotów czy pamiątek rodzinnych… Nie każdemu jest dane posiadać dom na własność, ale jeżeli już mamy taką możliwość to przed rozpoczęciem budowy należy dołożyć wszelkich starań by wymarzona inwestycja była źródłem satysfakcji, a nie kłopotów i rozczarowań….
czytaj więcej >Pozwolenie na budowę – kroki jakie należy uczynić by otrzymać „ŚWIĘTY” dokument.
12 czerwca 2018Rozpoczęcie budowy wymarzonego domu poprzedza szereg formalności, które muszą być przeprowadzone przez Inwestora. Ostatnimi czasy nowelizowano prawo budowlane, ale zmiany dot. trybu i sposobu uzyskania pozwolenia na budowę należy zaliczyć do kosmetycznych. Zamiany pozwalają w prawdzie na budowę „małej architektury” jedynie na zgłoszenie lecz niestety nie skracają czasu i nie eliminują ilości dokumentów jakie trzeba …
czytaj więcej >Rośliny jakie warto posiadać w przydomowym ogrodzie.
10 maja 2018Ogród zwykle stanowi naturalne otoczenie domu jednorodzinnego. Można spierać się co do jego wielkości i przydatności w przypadku domów w zabudowie szeregowej, ale jako taki zawsze funkcjonuje w bezpośredniej bliskości człowieka i jego domostwa. Nie ma chyba potrzeby aby rozpisywać się nad tym jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania jednostki ludzkiej jest kontakt człowieka z przyrodą….
czytaj więcej >Dom indywidualny czy dom wg. projektu typowego?
13 kwietnia 2018Decyzja o budowie domu jest jednym z ważniejszych zdarzeń w życiu rodziny. Decydując się na ten krok trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań i sprecyzować potrzeby jakie ma zaspokoić wymarzone lokum, tak by każdy z jego mieszkańców w nowym miejscu czuł się komfortowo. Przed podjęciem tak ważnej decyzji trzeba również oszacować swoje możliwości finansowe, czasowe,…
czytaj więcej >Fotorelacja z budowy domu wg projektu typowego Kate I
12 marca 2018Projekt pozwala na wybudowanie parterowego, niepodpiwniczonego domu o powierzchni użytkowej 132,78 m2. Dom cechuje się lekką i miłą dla oka architekturą. Klasyczna, pozbawiona zbędnych ozdobników bryła domu ładnie komponuje się w każdym otoczeniu. Wnętrze budynku jest podzielone na dwie strefy funkcjonalne: część ogólnodostępną i część sypialną użytkowaną przez domowników. W części ogólnodostępnej znajduje się salon…
czytaj więcej >Twórczość uliczna w moim mieście – murale i graffiti
7 lutego 2018Mural – nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca monumentalne, naścienne malowidło. autorka Dziewczynki z Konewką: Natalia Rak Właściwie to nie wiadomo kiedy wrosły w nasze otoczenie, a może dlatego nie wiemy kiedy pojawiły się w naszym środowisku bo zawsze w nim funkcjonowały… Murale w krajobrazie polskich miast funkcjonują od dawna. W dobie PRL-u zasadniczo tyczyły ważkich i…
czytaj więcej >Adaptacja. Czym jest i dlaczego jest tak ważna?
14 grudnia 2017Na rynku projektów architektonicznych znajdziemy szeroką ofertę projektów domów typowych. Możemy wybierać w oparciu o wiele kryteriów i niejednokrotnie projekty gotowe spełniają nasze indywidualne oczekiwania dotyczące wymarzonego domu. Chciałoby się powiedzieć, że lepiej być już nie może i wówczas pojawia się – ADAPTACJA. Adaptacja oznacza – przystosowanie czegoś do innego użytku niż było przeznaczone… Co…
czytaj więcej >